Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Kiedy opieka nad chorą matką uprawnia do zasiłku?
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Kiedy opieka nad chorą matką uprawnia do zasiłku?

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (450) z dnia 10.12.2017

Pracownik dostarczył zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorą matką, z którą na co dzień nie mieszka. Czy ma prawo do zasiłku opiekuńczego, jeśli w gospodarstwie domowym z matką pozostaje jej niepełnosprawny mąż?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje pracownikowi w czasie sprawowania osobistej opieki m.in. nad innym chorym członkiem rodziny. Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, rodzica dziecka, ojczyma, macochę, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat - jeżeli w okresie sprawowania opieki pozostają z pracownikiem we wspólnym gospodarstwie domowym (art. 32 ust. 2 ustawy zasiłkowej). Przy czym świadczenie to może być wypłacane także wówczas, gdy pozostawanie we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą, nad którą sprawowana jest opieka przypada tylko na okres jej choroby.

Ponadto pracownik nabywa prawo do tego świadczenia pod warunkiem, że poza nim nie ma innego domownika mogącego zapewnić opiekę choremu (art. 34 ustawy zasiłkowej). Za ww. osobę nie uważa się np. osoby:

  • całkowicie niezdolnej do pracy,
     
  • chorej lub niesprawnej fizycznie albo psychicznie ze względu na wiek,
     
  • prowadzącej gospodarstwo rolne.

Takich wyjaśnień udzielił ZUS w ust. 265 komentarza do ustawy zasiłkowej.

Za domownika niemogącego zapewnić opieki chorej matce pracownika można więc uznać jej męża, który jest osobą niepełnosprawną. Jeśli nie spełnia on kryteriów uznania go za członka rodziny mogącego zapewnić opiekę chorej żonie, to tym samym obowiązek ten spoczywa na pracowniku. Jeżeli na czas opieki zamieszka razem z chorą matką, to przysługuje mu zasiłek opiekuńczy.

Okres pobierania zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny jest limitowany i wynosi nie więcej niż 14 dni w roku kalendarzowym, niezależnie od liczby: osób uprawnionych do tego zasiłku i członków rodziny wymagających opieki (art. 33 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 ustawy zasiłkowej). Wskazany limit wlicza się do okresu 60 dni w roku kalendarzowym przewidzianych na wypłatę zasiłku z tytułu sprawowania osobistej opieki nad dziećmi i innymi chorymi członkami rodziny.

Zwracamy uwagę! W celu wypłaty zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorą matką oprócz zwolnienia lekarskiego pracownik przedkłada wniosek o zasiłek opiekuńczy na druku Z-15B. We wniosku tym oświadcza m.in., że nie ma innego domownika mogącego zapewnić opiekę chorej matce (pkt 1) oraz że pozostaje z nią we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie opieki (pkt 2). Jeżeli płatnikiem zasiłku jest ZUS, dodatkowo należy dołączyć zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3.

Aktywne druki i formularze Druki Z-15B i ZUS Z-3 dostępne są
w serwisie www.druki.gofin.pl
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.