Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Zasiłek chorobowy dla pracownika, któremu zostało przyznane prawo ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasiłek chorobowy dla pracownika, któremu zostało przyznane prawo do świadczenia rentowego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (440) z dnia 10.07.2017

Pracownik po wyczerpaniu okresu zasiłkowego wrócił do pracy. Po kilku miesiącach ponownie stał się niezdolny do pracy z powodu tej samej choroby (nowy 182-dniowy okres zasiłkowy wyczerpie się we wrześniu br.). Kilka tygodni temu pracownik złożył wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy z dniem przyznania renty będziemy musieli zaprzestać wypłaty zasiłku?

Przepisy ustawy zasiłkowej nie przewidują zaprzestania wypłaty zasiłku chorobowego pracownikowi, który nabył prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym wszystkich ryzyk również wówczas, gdy ma ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy. W okresie ubezpieczenia chorobowego przysługuje mu prawo do świadczeń za czas choroby, tj. wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego, przez okres ustalony dla ich wypłaty, czyli odpowiednio 182 dni lub 270 dni w przypadku gruźlicy (art. 8 ustawy zasiłkowej).

Jeśli chodzi o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, to powstaje ono z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, nie wcześniej jednak niż od dnia złożenia wniosku o to świadczenie. Pracownikowi, który w dniu złożenia wniosku o rentę pobiera wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie przepisów Kodeksu pracy lub zasiłek chorobowy albo świadczenie rehabilitacyjne, prawo do renty jest przyznawane z dniem zaprzestania pobierania tego wynagrodzenia, zasiłku lub świadczenia. Tak stanowi art. 100 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887 z późn. zm.).

ZUS bada okoliczność pobierania wynagrodzenia za czas choroby lub świadczeń z ubezpieczenia społecznego na dzień zgłoszenia wniosku o świadczenie rentowe. W przypadku, gdy lekarz orzecznik ZUS ustali datę powstania niezdolności do pracy poprzedzającą dzień złożenia wniosku, to ZUS sprawdzi, czy świadczenia chorobowe były/są pobierane w dniu, od którego może zostać przyznana renta. Jeżeli tak, to świadczenie rentowe zostanie przyznane po zakończeniu okresu wypłaty pobieranych przez pracownika świadczeń chorobowych.

Przykład

Pracownik jest niezdolny do pracy nieprzerwanie od 21 marca 2017 r. (okres zasiłkowy wyczerpie się 18 września 2017 r.). W maju 2017 r. złożył w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. W tym samym miesiącu otrzymał orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stwierdzające częściową niezdolność do pracy z powodu choroby od maja 2017 r. (od miesiąca złożenia wniosku). ZUS podejmie wypłatę świadczenia rentowego po zaprzestaniu pobierania przez pracownika zasiłku chorobowego, tj. od 19 września 2017 r.


Pracownik z ustalonym uprawnieniem do renty z tytułu niezdolności do pracy nie ma prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia (art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Powyższe oznacza, że w razie rozwiązania umowy o pracę przed zakończeniem okresu zasiłkowego zawartej na czas określony pracownik traci prawo do zasiłku chorobowego od następnego dnia. Ponadto będąc uprawnionym do renty z tytułu niezdolności do pracy nie nabędzie prawa do ewentualnego świadczenia rehabilitacyjnego, bez względu na to czy umowa o pracę zostanie rozwiązana, czy też nie (art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej).

Przykład

Przyjmujemy, że pracownik, o którym mowa w poprzednim przykładzie, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony do 31 sierpnia 2017 r. Z uwagi na ustalone uprawnienie do renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy będzie mu przysługiwał nie dłużej niż do rozwiązania umowy o pracę, tj. do 31 sierpnia 2017 r. (mimo tego, że okres zasiłkowy wyczerpie się 18 września 2017 r.).

Gdyby umowa o pracę nie została rozwiązana (np. była zawarta do 31 grudnia 2017 r.), a pracownik złożył w ZUS wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, to ze względu na uprawnienie do renty świadczenie to nie zostałoby przyznane.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.