Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Termin wypłaty świadczeń chorobowych
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Termin wypłaty świadczeń chorobowych

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (436) z dnia 10.05.2017

Od początku tego roku pracodawca jest uprawniony do wypłaty zasiłków. W jakim terminie powinien dokonywać tych wypłat?

Pracodawcy wypłacają zasiłki w tych samych terminach co wynagrodzenia, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień. Tak wynika z art. 64 ust. 1 ustawy zasiłkowej.

Przypominamy, iż obowiązek ten spoczywa na pracodawcy zgłaszającym do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada poprzedniego roku (ewentualnie na pierwszy miesiąc, w którym dokonał takiego zgłoszenia) powyżej 20 osób. Pisaliśmy na ten temat m.in. w UiPP nr 23/2016, str. 22-23.

Wypłata zasiłków następuje "z dołu", tj. za przebyty okres niezdolności do pracy. Jeśli więc zwolnienie lekarskie obejmuje dni przypadające na przełomie miesięcy, zasiłek przysługujący za dni niezdolności do pracy w danym miesiącu kalendarzowym wypłaca się w terminie wypłaty wynagrodzeń za ten miesiąc, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od daty złożenia przez pracownika pełnej dokumentacji.

Wskazany termin dotyczy zarówno zasiłku chorobowego, jak i opiekuńczego, macierzyńskiego oraz świadczenia rehabilitacyjnego. Należy mieć przy tym na uwadze, że pierwsza wypłata świadczeń cyklicznych, tj. zasiłku macierzyńskiego i świadczenia rehabilitacyjnego, nie może nastąpić później niż w ciągu 30 dni od przedłożenia dowodów ustalających uprawnienia, natomiast kolejne powinny być realizowane w terminach wypłaty wynagrodzeń.

Uprawnienia pracownika do wypłaty świadczenia pracodawca ustala na podstawie dowodów określonych przepisami rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).

W myśl art. 53 ustawy zasiłkowej i przepisów ww. rozporządzenia, dokumentem dla celów wypłaty m.in. zasiłku:

  • chorobowego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej "zwykłą" chorobą jest zaświadczenie lekarskie, o którym mowa w art. 55 ust. 1 i art. 55a ust. 7 ustawy zasiłkowej, tj. odpowiednio wydane w formie dokumentu elektronicznego lub wystawione na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, albo wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego, jeśli płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek na PUE ZUS,
     
  • chorobowego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do lub z pracy bądź wypadkiem przy pracy, oprócz jednego z ww. zaświadczeń, jest karta wypadku lub protokół wypadkowy,
     
  • opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, obok odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego jest wniosek pracownika złożony na druku ZUS Z-15 (nie jest on wymagany tylko w razie przedkładania kolejnych zwolnień na okres nieprzerwanej niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad tym samym dzieckiem lub członkiem rodziny),
     
  • opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat, oprócz wniosku na druku ZUS Z-15, jest np. z powodu:
     
    • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do którego uczęszcza dziecko - oświadczenie pracownika o nieprzewidzianym zamknięciu tej placówki,
       
    • choroby małżonka lub rodzica dziecka stale opiekującego się dzieckiem - zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku zawierające imię i nazwisko małżonka lub rodzica stale opiekującego się dzieckiem, okres i przyczynę konieczności sprawowania opieki, imię i nazwisko dziecka, nad którym ma być sprawowana opieka oraz pieczątkę i podpis wystawiającego zaświadczenie.

Zwracamy uwagę! Zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub opieki nadal mogą być wystawiane w wersji papierowej (ZUS ZLA). Sejm na posiedzeniu 21 kwietnia 2017 r. przegłosował zmiany do ustawy zasiłkowej zakładające m.in. przedłużenie obowiązywania papierowych zwolnień lekarskich z 31 grudnia 2017 r. na 30 czerwca 2018 r.

Przykład

Pracodawca dokonuje wypłat wynagrodzeń za dany miesiąc ostatniego roboczego dnia tego miesiąca. Pracownik 11 kwietnia 2017 r. otrzymał od lekarza zaświadczenie na okres od 11 do 14 kwietnia 2017 r. (4 dni) stwierdzające konieczność sprawowania przez niego osobistej opieki nad chorym dzieckiem w wieku 4 lat. Pracodawca tego samego dnia poinformował go o konieczności złożenia wniosku na druku ZUS Z-15. Wniosek ten pracownik złożył dopiero 4 maja 2017 r.

Wypłata zasiłku opiekuńczego za 4 dni kwietnia 2017 r. powinna nastąpić w terminie wypłaty wynagrodzeń za maj 2017 r., tj. 31 maja 2017 r., nie później jednak niż w ciągu 30 dni, licząc od 4 maja 2017 r., czyli od daty przedłożenia ostatniego niezbędnego dokumentu służącego do ustalenia uprawnień do zasiłku (tj. najpóźniej 3 czerwca 2017 r.).


Wypłata zasiłku po ostatecznym terminie, o którym mowa w ustawie zasiłkowej, zobowiązuje pracodawcę do wypłaty odsetek od kwoty zasiłku w wysokości i na zasadach określonych w ustawie o sus (tj. odsetek ustawowych).

Kalkulatory Kalkulator odsetek ustawowych dostępny
jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.