Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który w każdym miesiącu ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wysokość wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który w każdym miesiącu korzystał z urlopu bezpłatnego

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (436) z dnia 10.05.2017

Pracownik zatrudniony od trzech miesięcy w żadnym z nich nie przepracował więcej niż połowy obowiązującego go czasu pracy z powodu korzystania z urlopu bezpłatnego. Obecnie stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Jak obliczyć podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi uzupełnione wynagrodzenie za każdy z miesięcy zatrudnienia.

Zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy zasiłkowej, gdy pracownik w każdym miesiącu z przyczyn usprawiedliwionych wykonywał pracę przez mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a więc również wynagrodzenia za czas choroby, przyjmuje się wynagrodzenie za wszystkie miesiące po uzupełnieniu według zasad określonych w art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej. Do obliczenia świadczenia za czas choroby należy zatem przyjąć wynagrodzenie za każdy z tych miesięcy odpowiednio:

  • w wysokości określonej w umowie o pracę, jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości,
     
  • po uzupełnieniu (dzieląc kwotę uzyskaną za przepracowane dni robocze przez ich liczbę i mnożąc przez liczbę dni, które był obowiązany przepracować w tym miesiącu), jeżeli pracownik otrzymuje wynagrodzenie zmienne i przepracował w danym miesiącu choćby 1 dzień.
Przykład

Pracownik zatrudniony od 2 stycznia 2017 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby od 10 do 14 kwietnia 2017 r. (5 dni).

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od stycznia do marca 2017 r. W każdym z tych miesięcy pracownik z przyczyn usprawiedliwionych przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy.

Zakładając, że w umowie o pracę określono wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 2.400 zł, to podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wyniosła 2.070,96 zł, według wyliczenia: (2.400 zł - 329,04 zł) x 3 m-ce = 6.212,88 zł; 6.212,88 zł : 3 m-ce = 2.070,96 zł.

Gdyby w umowie o pracę określono wynagrodzenie akordowe i w okresie od stycznia do marca 2017 r. pracownik uzyskał wynagrodzenie za pracę w wysokości:

miesiąc dni wynagrodzenie
obowiązujące do przepracowania przepracowane pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne uzupełnione
01/17 21 10 1.027,27 zł 2.157,27 zł
02/17 20 9 951,35 zł 2.114,11 zł
03/17 23 11 1.073,00 zł 2.243,55 zł
razem                                                                                                                                                                     6.514,93 zł

to podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wyniosłaby 2.171,64 zł (6.514,93 zł : 3 m-ce).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.