Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Nagrody wypłacane cyklicznie w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Nagrody wypłacane cyklicznie w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 23 (425) z dnia 1.12.2016

Począwszy od 8 sierpnia 2016 r. zmieniliśmy pracownikowi wymiar czasu pracy z pełnego na 3/4 etatu oraz wysokość wynagrodzenia. Oprócz wynagrodzenia miesięcznego otrzymuje on nagrody roczne, półroczne i kwartalne, które zgodnie z przepisami wewnątrzzakładowymi są pomniejszane nieproporcjonalnie za okresy absencji chorobowych. W jaki sposób należało ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego w listopadzie 2016 r.?

Zmiana wymiaru czasu pracy powoduje, że podstawę wymiaru świadczenia chorobowego, do którego prawo powstało po tej zmianie, ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia określonego dla nowego wymiaru czasu pracy (art. 40 ustawy zasiłkowej). Zasadę tę stosuje się, gdy miała ona miejsce w miesiącach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, jak również w miesiącu jej powstania. Dotyczy to nie tylko składników wynagrodzenia wypłacanych za okresy miesięczne, ale też kwartalne, półroczne i roczne.

ZUS w ust. 304 komentarza do ustawy zasiłkowej wyjaśnił, że jeśli zmiana wymiaru czasu pracy miała miejsce w okresie:

  • czterech kwartałów poprzedzających powstanie niezdolności do pracy, to składnik kwartalny przyjmuje się do podstawy w wysokości proporcjonalnej do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy po zmianie wymiaru czasu pracy w kwartałach kalendarzowych poprzedzających tę niezdolność,
     
  • roku poprzedzającego niezdolność do pracy, to składnik roczny przyjmuje się do podstawy wymiaru w wysokości proporcjonalnej do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy po zmianie wymiaru czasu pracy w roku kalendarzowym poprzedzającym tę niezdolność (tę zasadę stosuje się także przy składniku półrocznym).

Zatem w okolicznościach wskazanych w pytaniu, do podstawy wymiaru należy przyjąć składniki miesięczne w przeciętnej miesięcznej wysokości uzyskanej przez pracownika za pełne kalendarzowe miesiące po zmianie wymiaru czasu pracy, a nagrodę kwartalną doliczyć w części 1/3 kwoty nagrody za III kwartał 2016 r. w wysokości przypadającej na pełne miesiące zatrudnienia w nowym wymiarze czasu pracy w tym kwartale.

Przykład

Pracownik do 7 sierpnia 2016 r. był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, a od 8 sierpnia br. pracuje na 3/4 etatu. W listopadzie 2016 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby. Oprócz wynagrodzenia miesięcznego pracownik otrzymuje kwartalne nagrody uznaniowe.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne kalendarzowe miesiące po zmianie wymiaru czasu pracy, tj. od września do października 2016 r. Do tak obliczonego przeciętnego wynagrodzenia należało doliczyć 1/3 kwoty nagrody kwartalnej wypłaconej za pełne kalendarzowe miesiące po zmianie wymiaru czasu pracy w kwartałach poprzedzających niezdolność, tj. za III kwartał 2016 r. w kwocie przypadającej na wrzesień 2016 r.

Zakładamy, że pracownik za III kwartał 2016 r. otrzymał nagrodę w wysokości 730 zł, z czego na wrzesień 2016 r. przypadało 209,24 , tj. 730 zł : (38 dni x 1 etat + 54 dni x 0,75 etatu) x (30 dni x 0,75 etatu) = 209,24 zł.

Do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjętego do podstawy wymiaru świadczenia za czas choroby należało dodać nagrodę kwartalną w kwocie 180,55 (209,24 zł - 28,69 zł).

Ważne: Jeżeli nagroda za któryś z kwartałów po zmianie wymiaru czasu pracy nie przysługuje, to nie uwzględnia się jej w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków (jako kwotę nagrody za taki kwartał przyjmuje się 0 zł).

Jeśli chodzi o wliczanie do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych nagrody rocznej (również półrocznej), to należy kwotę wypłaconą za rok (dwa półrocza) poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, przeliczyć do aktualnego wymiaru czasu pracy. Wynika to z faktu, że zmiana etatu miała miejsce po zakończeniu roku poprzedzającego niezdolność do pracy (czyli niezdolność powstała w tym samym roku, w którym zmieniono wymiar czasu pracy) - por. ust. 305 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej. W celu przeliczenia wysokości nagrody oblicza się współczynnik odpowiadający proporcji aktualnego wymiaru czasu pracy do poprzedniego wymiaru czasu pracy.

Przykład

Przyjmujemy, że pracownik, o którym mowa w poprzednim przykładzie, oprócz wynagrodzenia miesięcznego i kwartalnych nagród uznaniowych otrzymuje nagrody roczne. Nagroda za 2015 r. (po pomniejszeniu o finansowane przez pracownika składki na ubezpieczenia społeczne) wyniosła 2.420,43 zł.

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego w listopadzie 2016 r. należy dodać nagrodę roczną w wysokości 1/12 kwoty otrzymanej za 2015 r., po pomnożeniu jej przez współczynnik odpowiadający proporcji aktualnego wymiaru czasu pracy (3/4 etatu) do poprzedniego wymiaru czasu pracy (1 etat), tj. 0,75 etatu : 1 etat = 0,75. Przez tak ustalony współczynnik należy pomnożyć wypłaconą kwotę nagrody.

Do podstawy wymiaru świadczenia zostanie przyjęta kwota 151,28 zł, według wyliczenia: 2.420,43 zł x 0,75 = 1.815,32 zł; 1.815,32 zł : 12.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.