Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Składki, zasiłki, emerytury  »  Zasiłki i inne świadczenia  »   Składniki wynagrodzenia, których nie wlicza się do podstawy ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Składniki wynagrodzenia, których nie wlicza się do podstawy wymiaru zasiłków

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 32 (931) z dnia 10.11.2016

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz zmienną premię miesięczną obliczaną procentowo od zysku wypracowanego przez pracowników działu, w którym świadczy on pracę. W regulaminie premiowania nie ma szczegółowych regulacji dotyczących obliczania premii za czas choroby, jest więc ona wypłacana wszystkim pracownikom działu w równej wysokości. Czy należy ją uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków?

Nie. Składniki wynagrodzenia, do których zgodnie z obowiązującymi u pracodawcy przepisami o wynagradzaniu pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania zasiłku (i są wypłacane za ten okres), nie podlegają uwzględnieniu w podstawie ich wymiaru. Tak stanowi art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.), dalej: ustawy zasiłkowej.

Pracodawcy, którzy nie mają obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania, zapis dotyczący zachowania prawa do składnika wynagrodzenia mogą zamieszczać w umowie o pracę.

Sam brak regulacji w przepisach wewnątrzzakładowych (lub w umowach o pracę), dotyczących wypłaty danego składnika wynagrodzenia za dni absencji chorobowej, nie powoduje wyłączenia go z podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. W takiej sytuacji uznaje się, że dany składnik nie przysługuje za okresy absencji chorobowej i w konsekwencji wlicza go do podstawy wymiaru. Jeśli jednak, mimo braku odpowiedniego zapisu w przepisach płacowych, pracodawca udokumentuje, że składnik wynagrodzenia jest pracownikowi wypłacany za okresy pobierania świadczeń chorobowych, to nie uwzględnia się go w podstawie ich wymiaru (por. ust. 295 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl).

Premia, o której mowa w pytaniu, według zapisu regulaminowego jest przyznawana pracownikom danej komórki w wysokości obliczonej od wypracowanego przez nich zysku i wypłacana w jednakowej kwocie. Ewentualna absencja chorobowa nie powoduje zmniejszenia premii, co oznacza, że pracownik zachowuje do niej prawo w okresach pobierania świadczeń chorobowych. Tym samym nie może być wliczana do podstawy wymiaru tych świadczeń.

Przykład

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz zmienną premię miesięczną. Absencja chorobowa nie wpływa na wysokość premii.

W październiku 2016 r. pracownik był przez 5 dni niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane za okres od października 2015 r. do września 2016 r. (pomniejszone o finansowane przez pracownika składki na ubezpieczenia społeczne), bez uwzględniania kwot wypłaconych premii miesięcznych.

Należy dodać, że gdyby umowa o pracę została rozwiązana, to premia, o której mowa w pytaniu, podlegałaby wliczeniu przez ZUS do podstawy wymiaru zasiłku przysługującego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (por. ust. 298 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zasiłki i inne świadczenia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.