Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Rachunkowość budżetowa  »   Zaległa trzynastka pracownika korzystającego z urlopu macierzyńskiego
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zaległa trzynastka pracownika korzystającego z urlopu macierzyńskiego

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 17 (353) z dnia 1.09.2013

Zatrudniamy pracownicę, która w 2012 r. nie przepracowała 6 miesięcy z powodu przebywania na urlopie macierzyńskim. W związku ze zmianą przepisów powinniśmy wypłacić jej zaległą za 2012 r. trzynastkę. W jakim terminie musimy tego dokonać? Jak zaksięgować to zdarzenie? Księgi rachunkowe za 2012 r. są już przecież zamknięte.

Przepisy ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. nr 160, poz. 1080 ze zm.) stanowią, iż pracownik sfery budżetowej nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Przysługuje mu wówczas świadczenie w pełnej wysokości. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy. Przepracowanie takiego okresu nie jest jednak wymagane w przypadkach określonych w art. 2 ust. 3 tej ustawy, wśród których od 29 czerwca 2013 r. - na mocy ustawy z dnia 10 maja 2013 r. o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. poz. 746) - wymienia się także okres:

  • urlopu macierzyńskiego,
     
  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
     
  • urlopu ojcowskiego,
     
  • urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
     
  • dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Zgodnie z postanowieniami ustawy nowelizującej, do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej, przysługującego za rok 2012, stosuje się nowe regulacje.

Wynagrodzenie roczne niewypłacone w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2013 r. pracownikom, którzy w 2012 r. nie przepracowali co najmniej 6 miesięcy z powodu przebywania m.in. na urlopie macierzyńskim, należy wypłacić nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej, czyli do 29 września 2013 r.

Naliczone przez jednostkę dodatkowe roczne wynagrodzenie w postaci tzw. trzynastki zarachowuje się - zgodnie z zasadą memoriału - w koszty roku, którego dotyczy. Nie ma tutaj znaczenia fakt, iż jest ono naliczane i wypłacane w roku następnym. Koszt tzw. trzynastki za rok 2012 wraz z pochodnymi powinien więc zostać generalnie ujęty w księgach tego właśnie roku (pod datą 31 grudnia). Jednak wynagrodzenie dodatkowe za rok 2012 niewypłacone w pierwszych trzech miesiącach roku 2013 pracownikom, którym przysługuje ono według nowych przepisów, nie może zostać wprowadzone do ksiąg rachunkowych roku poprzedniego. Jak bowiem słusznie zauważyła pytająca jednostka, księgi rachunkowe za ten rok są już zamknięte. Obowiązujące pytającą jednostkę przepisy rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości budżetowej stanowią, iż ostateczne zamknięcie ksiąg rachunkowych jednostki kontynuującej działalność powinno nastąpić do 30 kwietnia roku następnego, a w jednostkach, których sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu - w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok obrotowy.

Dla celów bilansowych wynagrodzenie dodatkowe za 2012 r. pracownicy korzystającej w 2012 r. z urlopu macierzyńskiego wskazane jest w przedstawionej sytuacji zarachować do ksiąg roku bieżącego (tzn. 2013 r.).

Ewidencja operacji związanych z naliczeniem, ujęciem i wypłatą zaległej trzynastki w księgach 2013 r. może przebiegać następująco:

1. Naliczone wynagrodzenie brutto według listy płac:
      - Wn konto 404 "Wynagrodzenia",
      - Ma konto 231 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń".
2. Naliczone składki z tytułu ubezpieczeń finansowane przez pracownika:
      - Wn konto 231 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
      - Ma konto 229 "Pozostałe rozrachunki publicznoprawne".
3. Naliczona zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych:
      - Wn konto 231 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
      - Ma konto 225 "Rozrachunki z budżetami".
4. Naliczenie składek z tytułu ubezpieczeń finansowanych przez zakład pracy:
      - Wn konto 405 "Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia",
      - Ma konto 229 "Pozostałe rozrachunki publicznoprawne".
5. Wypłata zaległej trzynastki w kwocie netto:
      - Wn konto 231 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
      - Ma konto 130 "Rachunek bieżący jednostki".
6. Przelew składek do ZUS:
      - Wn konto 229 "Pozostałe rozrachunki publicznoprawne",
      - Ma konto 130 "Rachunek bieżący jednostki".
7. Przelew zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych do urzędu skarbowego:
      - Wn konto 225 "Rozrachunki z budżetami",
      - Ma konto 130 "Rachunek bieżący jednostki".
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rachunkowość budżetowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.