Instytucja kultury (muzeum) otrzymała w darowiźnie grunt wraz z budynkiem gospodarczym i zabytkowym młynem. Czy poniesione koszty notarialne zwiększają również o proporcjonalną część wartość zabytkowego młyna (uznanego za eksponat muzealny)?
Poniesione przez instytucję kultury koszty notarialne, naszym zdaniem, zwiększą proporcjonalnie wartość początkową każdej z otrzymanych w drodze darowizny nieruchomości, w tym wartość początkową zabytkowego młyna (uznanego za eksponat muzealny). Koszty te pozostają bowiem w bezpośrednim związku z otrzymaną darowizną. |
Za cenę nabycia, stanowiącą wartość początkową środka trwałego otrzymanego w drodze darowizny, przyjmuje się generalnie kwotę wskazaną w umowie darowizny lub akcie notarialnym. Jeśli jednak nie jest możliwe ustalenie tej kwoty, to za wartość początkową przyjmuje się cenę sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu umowy, czyli jego aktualną cenę rynkową. Przepisy art. 28 ust. 2 oraz ust. 5 i 6 ustawy o rachunkowości stanowią bowiem, iż w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny - jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu. Za cenę (wartość) sprzedaży netto składnika aktywów przyjmuje się przy tym możliwą do uzyskania na dzień bilansowy cenę jego sprzedaży, bez podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego, pomniejszoną o rabaty, opusty i inne podobne zmniejszenia oraz koszty związane z przystosowaniem składnika aktywów do sprzedaży i dokonaniem tej sprzedaży, a powiększoną o należną dotację przedmiotową. Jeśli natomiast nie jest możliwe ustalenie ceny sprzedaży netto danego składnika aktywów, należy w inny sposób określić jego wartość godziwą na dzień bilansowy. Za wartość godziwą przyjmuje się z kolei kwotę, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej, pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami.
Tak ustaloną wartość początkową wskazane jest - naszym zdaniem - zwiększyć o koszty notarialne poniesione do dnia przekazania otrzymanej nieruchomości do używania. Darowizna nieruchomości wymaga bowiem zawarcia aktu notarialnego. Koszty te pozostają więc w bezpośrednim związku z otrzymaną darowizną.
|