Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księgi rachunkowe  »   Czy potrzebne są kwalifikacje, żeby zostać księgowym?
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Czy potrzebne są kwalifikacje, żeby zostać księgowym?

Gazeta Podatkowa nr 31 (1906) z dnia 19.04.2022
Dorota Przybyszewska

Chciałbym zostać księgowym. Czy powinienem ukończyć kurs organizowany przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce? Czy jest potrzebny certyfikat z Ministerstwa Finansów?

W przepisach ustawy o rachunkowości nie ma obecnie określonych żadnych wymogów kwalifikacyjnych dla osób zajmujących się rachunkowością w firmie czy prowadzących usługowo księgi rachunkowe. Oczywiste jest jednak, że praca w tym zawodzie wymaga wiedzy (aktualizowanej) i doświadczenia z zakresu m.in. rachunkowości, prawa i podatków. Uczestnictwo w kursach i szkoleniach, w tym przeprowadzanych przez SKwP, jest dobrowolne i nie stanowi ustawowego wymogu wykonywania zawodu księgowego. Certyfikaty Ministerstwa Finansów nie są już wydawane - posiadanie certyfikatu nie jest niezbędne do wykonywania zawodu księgowego ani prowadzenia działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Jeśli chodzi o księgowych ubiegających się o pracę w firmie, warunki w zakresie wykształcenia i doświadczenia na konkretnym stanowisku służbowym precyzuje pracodawca. Różne są stanowiska służbowe dla księgowych, w zależności od złożoności struktury organizacyjnej danej firmy - m.in.: samodzielny księgowy, specjalista ds. rachunkowości, główny księgowy, dyrektor ds. finansowych. Zadaniem kierownika jednostki jest ustalenie tych stanowisk oraz warunków kwalifikacyjnych dla osób piastujących te stanowiska. Jedynie dla głównego księgowego jednostki sektora finansów publicznych wymogi określa szczegółowo art. 54 ust. 2 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 ze zm.).

Natomiast jeżeli mowa o działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (założeniu biura rachunkowego), to obecnie prawo nie określa niezbędnych kwalifikacji oraz doświadczenia, jednak ustawa o rachunkowości wskazuje inne wymogi dotyczące tej działalności w rozdziale 8a. Osoby wykonujące czynności związane z tą działalnością muszą mieć pełną zdolność do czynności prawnych i niekaralność, a przedsiębiorca prowadzący taką działalność musi wykupić ubezpieczenie OC.

Warto wspomnieć, że Ministerstwo Finansów rozpoczęło prekonsultacje związane z ewentualnym uregulowaniem zawodu księgowego oraz działalności usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (pisaliśmy o tym m.in. w GP nr 25 z 2022 r., na str. 13). Na razie jednak nie miały miejsca żadne zmiany w przepisach dotyczących tych kwestii.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księgi rachunkowe - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.