Jesteśmy spółką z o.o., która ustala zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie. Dla celów podatkowych dokonujemy odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych jednorazowo na koniec roku podatkowego. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne dla celów bilansowych?
Spółka z o.o. może przyjąć dla celów bilansowych, że amortyzację środków trwałych będzie naliczać w ratach rocznych, przy czym postanowienia w tej sprawie powinna opisać w zasadach (polityce) rachunkowości jednostki. |
Z przepisów ustawy o rachunkowości nie wynika, z jaką częstotliwością należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Według art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środka trwałego dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. Rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, a jej zakończenie - nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru, z ewentualnym uwzględnieniem przewidywanej przy likwidacji ceny sprzedaży netto pozostałości środka trwałego.
Zawarte w ustawie o rachunkowości sformułowanie "systematycznie" oznacza, że odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane w stałych odstępach czasu. Z kolei w pkt 8.1 Krajowego Standardu Rachunkowości nr 11 "Środki trwałe" (ostatnie zdanie) wskazano, że "amortyzację z reguły nalicza się w ratach miesięcznych".
Przepisy prawa bilansowego nie precyzują więc częstotliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jednostka podejmuje decyzję w tym zakresie samodzielnie i zapisuje w polityce rachunkowości. Może ona zatem dla celów bilansowych przyjąć także inną (niż w ratach miesięcznych) częstotliwość naliczania amortyzacji, np. raz na rok.
Warto dodać, iż możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych raz na rok przewidują przepisy podatkowe. Według art. 16h ust. 4 updop podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego, z uwzględnieniem art. 16i tej ustawy.
W praktyce jednostki często naliczają odpisy amortyzacyjne w okresach, za które ustalają zaliczki na podatek dochodowy. Jednostka, o której mowa w pytaniu, wpłaca zaliczki w formie uproszczonej, której zasady i warunki regulują przepisy art. 25 ust. 6-10 updop. Stosownie do tych przepisów podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 updop, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, to mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, to nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie (por. art. 25 ust. 6 updop). Natomiast ostateczne rozliczenie podatku należnego od rzeczywistego dochodu osiągniętego za dany rok podatkowy następuje w zeznaniu rocznym.
|