Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księgi rachunkowe  »   Kto przekazuje sprawozdanie finansowe do publikacji w MSiG?
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Kto przekazuje sprawozdanie finansowe do publikacji w MSiG?

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (1134) z dnia 1.07.2022

Czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą przekazywać swoje sprawozdania finansowe do publikacji MSiG?

O ile sprawozdanie finansowe osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą podlega obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta, to sprawozdanie takie musi podlegać ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Zgodnie z art. 70 ust. 1 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki niewpisanej do rejestru przedsiębiorców KRS oraz zobowiązanej na podstawie art. 64 ustawy o rachunkowości do poddania badaniu rocznego sprawozdania finansowego powinien złożyć to sprawozdanie wraz z innymi wymaganymi dokumentami do ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (dalej: MSiG) w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia tego sprawozdania.

W praktyce obowiązek ten może dotyczyć osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz spółek cywilnych, zobowiązanych do sporządzenia sprawozdania finansowego i poddania go obowiązkowemu badaniu przez firmę audytorską.

Zaznaczamy, że do ogłoszenia składa się:

  • wprowadzenie do sprawozdania finansowego stanowiące część informacji dodatkowej,
  • bilans,
  • rachunek zysków i strat,
  • zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym,
  • rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy,
  • sprawozdanie z badania oraz
  • odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty.

Tak więc osoby fizyczne prowadzące księgi rachunkowe nie muszą w każdym przypadku składać swoich sprawozdań finansowych do ogłoszenia w MSiG. Obowiązek złożenia dotyczyć będzie jedynie sytuacji, gdy sprawozdanie finansowe podlegało ustawowemu obowiązkowi badania.

Przypominamy, że osoba fizyczna prowadząca księgi rachunkowe musi natomiast zawsze (niezależnie czy sprawozdanie podlega obowiązkowi badania, czy też nie) przekazać za pomocą środków komunikacji elektronicznej Szefowi KAS sprawozdanie finansowe w postaci elektronicznej (odpowiadającej strukturze logicznej udostępnianej na podstawie art. 45 ust. 1g ustawy o rachunkowości) przed upływem terminu określonego w ustawie o PDOF na złożenie zeznania. Generalnie termin złożenia zeznania PIT przypadał na 30 kwietnia 2022 r. Jednak na skutek pandemii wraz z przesunięciem terminów sprawozdawczych za 2021 r., również termin na złożenie sprawozdań finansowych Szefowi KAS został przedłużony do 1 sierpnia 2022 r.

Zatem osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą musi swoje sprawozdanie finansowe za 2021 r.:

1) złożyć do publikacji w MSiG - o ile podlegało ono badaniu przez biegłego rewidenta - w terminie 15 dni od dnia zatwierdzenia sprawozdania oraz

2) w każdym przypadku przekazać do Szefa KAS - w terminie do 1 sierpnia 2022 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księgi rachunkowe - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.