Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księgi rachunkowe  »   Ostateczny termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2019 r.

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Ostateczny termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2019 r.

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (1062) z dnia 1.07.2020

Rok obrotowy naszej spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Sprawozdanie finansowe za 2019 r. sporządziliśmy w dniu 30 kwietnia 2020 r. Do kiedy w związku z tym powinniśmy dokonać zatwierdzenia tego sprawozdania? Czy ostateczny termin upływa z końcem czerwca br., czy może z końcem lipca br., czyli w ciągu 3 miesięcy od daty sporządzenia sprawozdania za 2019 r.?

Ostateczny termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych za 2019 r. jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, przypada 30 września 2020 r. Dla wyznaczenia tego terminu bez znaczenia pozostaje fakt, w którym momencie zostało sporządzone sprawozdanie finansowe za 2019 r. Istotny jest wyłącznie dzień bilansowy.

Co do zasady zapisanej w art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego.

W przypadku jednostek, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania, zatwierdzenie rocznego sprawozdania finansowego musi poprzedzić takie badanie.

Przywołany wyżej termin wynikający z ustawy o rachunkowości nie znajdzie jednak zastosowania w odniesieniu do sprawozdań finansowych, których dzień bilansowy przypada po 29 września 2019 r. jednak nie później niż 30 kwietnia 2020 r.

W takich bowiem przypadkach zastosowanie znajdzie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji (Dz. U. poz. 570).

Na podstawie tego rozporządzenia, podstawowy termin przewidziany na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2019 r., ze względu na pandemię koronawirusa, uległ przesunięciu o 3 miesiące (a w przypadku jednostek objętych nadzorem KNF - o 2 miesiące).

Tak więc sprawozdanie finansowe za 2019 r. jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, a tym samym dzień bilansowy przypadał na 31 grudnia 2019 r., musi zostać zatwierdzone w terminie do 30 września 2020 r. (lub 31 sierpnia 2020 r. w przypadku jednostek objętych nadzorem KNF).

Zaznaczmy, że przesunięcie terminu na koniec września 2020 r. (koniec sierpnia 2020 r.), wynika z 3-miesięcznego (lub 2-miesięcznego) przesunięcia terminu ustawowego przypadającego na 30 czerwca br. W takim przypadku nie jest istotne, czy jednostka sprawozdanie finansowe za 2019 r. (dotyczące dnia bilansowego przypadającego na 31 grudnia 2019 r.) sporządziła przykładowo 31 marca, 30 kwietnia, czy 30 czerwca br.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księgi rachunkowe - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.