Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księgi rachunkowe  »   Spółka z o.o. a uproszczenia w dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Spółka z o.o. a uproszczenia w dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 6 (1013) z dnia 20.02.2019

Czy spółka z o.o., której wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są osoby fizyczne, może stosować od 2019 r. uproszczenie polegające na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych według zasad określonych w przepisach podatkowych?

Spółki z o.o. (podobnie jak spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne), pomimo posiadania statusu jednostki małej lub mikro, nie mogą przyjąć uproszczenia w zakresie stosowania dla celów bilansowych podatkowych zasad amortyzacji. Co istotne, będzie tak bez względu na strukturę udziałowców takiej spółki.

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2019 r. art. 32 ust. 7 ustawy o rachunkowości, jednostki mikro oraz jednostki małe (także określone jednostki pożytku publicznego) mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych według zasad określonych w przepisach podatkowych.

W myśl art. 32 ust. 8 ww. ustawy, preferencji tej nie stosuje się jednak do spółek kapitałowych, spółek komandytowo-akcyjnych i spółek jawnych lub komandytowych, których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej.

Jak wynika z uzasadnienia do wprowadzanych w ustawie o rachunkowości zmian, ograniczenie zawarte w stwierdzeniu: "których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej" ma na celu wyłączenie z uproszczeń tych jednostek, które mają formę prawną objętą dyrektywą w sprawie rachunkowości, tj. dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dna 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek...

Tak więc, zgodnie z art. 1 ust. 1 dyrektywy, chodzi tu o:

  • określone w załączniku I (dyrektywy), tj. spółki akcyjne, spółki z o.o., spółki komandytowo-akcyjne oraz
     
  • określone w załączniku II (dyrektywy), tj. spółki jawne i spółki komandytowe, w przypadku gdy wszyscy bezpośredni lub pośredni wspólnicy ponoszący zasadniczo nieograniczoną odpowiedzialność majątkową faktycznie ponoszą ograniczoną odpowiedzialność z uwagi na fakt, iż wspólnicy ci są jednostkami wymienionymi w załączniku I (czyli są spółkami akcyjnymi, z o.o., spółkami komandytowo-akcyjnymi) lub nie podlegają prawu państwa członkowskiego, ale mają formę prawną porównywalną do podmiotów wymienionych w załączniku I (tj. spółek akcyjnych, z o.o. lub komandytowo-akcyjnych).

Oznacza to, że warunek dotyczący struktury wspólników odnosi się wyłącznie do spółki jawnej oraz spółki komandytowej. W konsekwencji, z grupy jednostek uprzywilejowanych, pomimo posiadania statusu jednostki małej lub mikro, wyłączone zostały m.in. wszystkie spółki kapitałowe, w tym spółki akcyjne i spółki z o.o.

Zatem pytająca spółka z o.o., pomimo posiadania statusu jednostki mikro lub jednostki małej, nie będzie mogła stosować uproszczenia polegającego na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych według zasad określonych w przepisach podatkowych.

Dodajmy, że począwszy od 1 stycznia 2019 r., jednostki mikro, jednostki małe oraz określone organizacje pozarządowe (w tym fundacje i stowarzyszenia) mają również możliwość stosowania uproszczeń w zakresie:

  • odstąpienia od tworzenia odpisów aktualizujących wartość aktywów oraz rezerw na znane jednostce ryzyko, grożące straty oraz skutki innych zdarzeń (nowy art. 7 ust. 2b ustawy) oraz
     
  • nietworzenia przez jednostki biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów dotyczących przyszłych świadczeń na rzecz pracowników, w tym świadczeń emerytalnych (nowy art. 39 ust. 6 ustawy).

Rozwiązań tych nie mogą jednak przyjmować te same jednostki, które zostały wykluczone z możliwości stosowania uproszczenia w zakresie amortyzacji, a co zostało przedstawione powyżej (por. art. 7 ust. 2c, art. 32 ust. 8art. 39 ust. 7 ww. ustawy).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księgi rachunkowe - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.