Wyszukaj

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księgi rachunkowe  »   Koszty niezrealizowanego projektu budowlanego
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Koszty niezrealizowanego projektu budowlanego

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 24 (432) z dnia 20.12.2016

Spółka z o.o. cztery lata temu planowała dokonać modernizacji budynku, co wymagało opracowania stosownego projektu dotyczącego przebudowy. Do chwili obecnej nie podjęła żadnych prac i prawdopodobnie ich nie podejmie w najbliższym czasie. Jak bilansowo i podatkowo rozliczyć koszty niezrealizowanego projektu budowlanego, którego wartość ujęto na koncie "Środki trwałe w budowie"?

1. Bilansowe rozliczenie wydatków poniesionych na projekt budowlany

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 16 ustawy o rachunkowości, środki trwałe w okresie ich budowy, montażu lub ulepszenia już istniejącego środka trwałego stanowią środki trwałe w budowie. W księgach rachunkowych figurują one na koncie 08 "Środki trwałe w budowie".

Koszty ulepszenia (tu: modernizacji) obejmują m.in. wydatki poniesione na dokumentację projektową. Tak więc do czasu podjęcia ostatecznej decyzji co do kontynuowania modernizacji wydatek na zakup usług projektowych powinien pozostawać na koncie 08.

1.1. Czasowe wstrzymanie prowadzonej budowy środka trwałego


Jeśli jednostka podjęła decyzję o czasowym wstrzymaniu modernizacji środka trwałego, zakładając jednocześnie, że w przyszłości dokończy tę przebudowę, to koszty zgromadzone na koncie 08 "Środki trwałe w budowie" może pozostawić na tym koncie.

W przypadku gdy prace są dłużej wstrzymywane, to wskazane jest dokonanie w odpowiedniej wysokości odpisu aktualizującego. Przepis art. 28 ust. 7 ustawy o rachunkowości stanowi, że gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że kontrolowany przez jednostkę składnik aktywów nie przyniesie w przyszłości w znaczącej części lub całości przewidywanych korzyści ekonomicznych, uzasadnia to dokonanie w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych odpisu aktualizującego wartość składnika aktywów wynikającą z ksiąg rachunkowych. W przypadku środków trwałych w budowie odpisu tego można dokonać, zapisem:

      - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
      - Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie"
        (w analityce: Odpisy aktualizujące wartość środków trwałych w budowie).

Odpis aktualizujący dotyczy także dokumentacji, pozwolenia itp., których wykorzystania z uwagi np. na brak środków czy niecelowość modernizacji nie przewiduje się w najbliższych latach.

Jeżeli za jakiś czas utworzony odpis okaże się zbędny (w związku z ustaniem przyczyny, dla której został utworzony), kwotę odwróconego odpisu zalicza się do pozostałych przychodów operacyjnych, zapisem:

      - Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie"
         (w analityce: Odpisy aktualizujące wartość środków trwałych w budowie),
      - Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".

Przykład

I. Założenia:

  1. Jednostka w 2013 r. planowała modernizację budynku i w związku z tym zleciła wykonanie projektu dotyczącego tej przebudowy. Koszt tego projektu wyniósł: 5.000 zł. Jednak z powodu okresowych trudności finansowych podjęła decyzję o wstrzymaniu tej modernizacji.
     
  2. W 2016 r. jednostka stwierdziła, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie zrealizuje tego zamierzenia, w związku z tym dokonała odpisu aktualizującego wartość składnika aktywów w postaci środka trwałego w budowie.

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. PK - odpis aktualizujący wartość środka trwałego w budowie 5.000 zł 76-1 08

III. Księgowania:

Czasowe wstrzymanie prowadzonej budowy środka trwałego

1.2. Postawienie środka trwałego w budowie w stan likwidacji


Jeżeli jednostka podjęła decyzję o zaniechaniu modernizacji środka trwałego i postawieniu jej w stan likwidacji, to na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości, koszty zgromadzone na koncie 08 odnosi się w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, zapisem:
      - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
      - Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie".

Odpisanie w pozostałe koszty operacyjne nakładów poniesionych na modernizację środka trwałego, które nie spowodują już w przyszłości wpływu do jednostki korzyści ekonomicznych, powinno nastąpić nie później niż do końca roku obrotowego, w którym jednostka podjęła decyzję o zaniechaniu budowy.

Należy także odróżnić postawienie środka trwałego w budowie w stan likwidacji oraz jego fizyczną likwidację. Może bowiem wystąpić sytuacja, że decyzja o likwidacji rozpoczętej modernizacji środka trwałego zostanie podjęta, natomiast fizyczna likwidacja z różnych przyczyn nastąpi w terminie późniejszym. Do czasu fizycznej likwidacji wartość likwidowanego środka trwałego w budowie wprowadza się na pozabilansowe konto 09. Podstawę do wyksięgowania z konta 09 stanowi protokół likwidacyjny.

Przykład

I. Założenia:

  1. Jednostka w 2014 r. planowała modernizację budynku i w związku z tym zleciła wykonanie projektu dotyczącego tej przebudowy. Koszt tego projektu wyniósł: 16.000 zł.
     
  2. W 2016 r. jednostka podjęła decyzję o zaniechaniu modernizacji budynku i postawieniu jej w stan likwidacji.

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. PK - wyksięgowanie nakładów poniesionych na projekt przebudowy budynku 16.000 zł 76-1 08

III. Księgowania:

Postawienie środka trwałego w budowie w stan likwidacji


2. Rozliczenie podatkowe zaniechanej modernizacji

Wstrzymanie zadania inwestycyjnego, skutkujące jego ostatecznym zaniechaniem, może nastąpić z różnych powodów. Niezależnie jednak od przyczyny rezygnacji z kontynuacji inwestycji, przedsiębiorca, który podejmie taką decyzję, w ustawowo określonych okolicznościach ma możliwość obciążenia nakładami poniesionymi na jej realizację firmowych kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 22 ust. 5e updof oraz art. 15 ust. 4f updop, koszty zaniechanych inwestycji (środków trwałych w budowie) są potrącalne w dacie zbycia inwestycji lub ich likwidacji.

Przez likwidację należy rozumieć ich fizyczne unicestwienie, następujące w wyniku wyburzenia czy rozbiórki. Nie spełnia więc tego warunku wydanie decyzji skutkującej jedynie wstrzymaniem (nawet trwałym) prowadzonych robót. Jednak nawet uznając, że likwidacja zaniechanych inwestycji powinna mieć wymiar fizyczny trzeba pamiętać, że dotyczy tylko tych sytuacji, w których inwestycje uzyskają określony etap zaawansowania, czyli pewien wymiar fizyczny. Nie ma to natomiast zastosowania w odniesieniu do dotyczącej jej dokumentacji (np. projektowej, technicznej). Tu wystarczające do uznania kosztów sporządzenia lub nabycia takiej dokumentacji za koszty podatkowe jest podjęcie decyzji o trwałym i definitywnym odstąpieniu od dalszego prowadzenia zadania inwestycyjnego. Jej zniszczenie pozbawiłoby bowiem podatnika możliwości udowodnienia faktycznego poniesienia kosztu w celu osiągnięcia przychodów. 

Rozliczenie podatkowe zaniechanej modernizacji Stanowisko to znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 lutego 2013 r., nr ILPB3/423-445/12-4/KS.

Księgi rachunkowe - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.