Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księgi rachunkowe  »   Potrącanie z wynagrodzeń pracowników kwot egzekwowanych na mocy tytułów ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Potrącanie z wynagrodzeń pracowników kwot egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 15 (375) z dnia 1.08.2014

Otrzymaliśmy od komornika zawiadomienie o zajęciu części wynagrodzenia za pracę jednego z naszych pracowników. Jak rozliczyć w księgach rachunkowych takie potrącenie? Czy dokument zajęcia wynagrodzenia podlega ewidencji?

1. Zasady potrącania z wynagrodzeń kwot egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych

Pracodawca wezwany przez komornika do przekazywania wierzycielowi lub komornikowi kwot egzekwowanych z wynagrodzenia jest zobowiązany do zastosowania się do wezwania pod rygorem kary. Sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych oraz na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne należą do tej grupy potrąceń, przy których pracodawca nie musi uzyskiwać zgody pracownika na ich wykonanie – por. art. 87 K.p. Należy natomiast pamiętać o tym, że potrącenia z tytułu egzekucji świadczeń alimentacyjnych nie mogą przekroczyć trzech piątych wynagrodzenia, a z tytułu egzekucji innych należności – połowy wynagrodzenia. Jednocześnie, przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W 2014 r. kwota wolna od potrąceń w przypadku egzekucji należności niealimentacyjnych z wynagrodzenia pracownika pełnoetatowego, przy zastosowaniu podstawowych kosztów (111,25 zł) i kwoty zmniejszającej podatek (46,33 zł), wynosi 1.237,20 zł.

Kwoty wolne od potrąceń podajemy
na naszej stronie internetowej
www.wskazniki.gofin.pl
w zakładce Prawo pracy

2. Ewidencja księgowa zajęcia części wynagrodzenia pracownika przez komornika

Dokumentu (pisma) otrzymanego od komornika, dotyczącego zajęcia wynagrodzenia pracownika, nie ujmuje się w księgach. Ewidencji podlega natomiast kwota, którą pracodawca zobowiązany jest potrącić z wynagrodzenia pracownika i przekazać na poczet egzekucji. Potrącenie to można ująć na podstawie listy płac, zapisem:

      – Wn konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
      – Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki"
         (w analityce: Zajęcia komornicze).

Z kolei przelew powyższej kwoty na konto komornika ewidencjonowany jest zapisem:

      – Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki"
         (w analityce: Zajęcia komornicze),
      – Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".

Przykład

I. Założenia:

1. Jednostka otrzymała zawiadomienie od komornika sądowego o zajęciu wynagrodzenia pracownika "X" na poczet należności niealimentacyjnych na kwotę: 8.000 zł.

2. Pracownik uzyskuje wynagrodzenie w kwocie: 4.500 zł brutto, przysługują mu podstawowe koszty uzyskania przychodów (111,25 zł), a pracodawca uprawniony jest do zmniejszenia zaliczki na podatek dochodowy o kwotę: 46,33 zł.

3. Wynagrodzenie pracownika "X" po odliczeniach składkowo-podatkowych wyniosło: 3.201,58 zł. Połowę wynagrodzenia, tj.: 1/2 × 3.201,58 zł = 1.600,79 zł, pracodawca przekazał na poczet egzekucji (zajęcia). Nie naruszało to kwoty wolnej od potrąceń (1.237,20 zł).

4. Z wynagrodzenia pracownika "X" za lipiec 2014 r. potrącono następujące kwoty:

a) składki ZUS ogółem (ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne): 966,42 zł,

b) zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych do urzędu skarbowego: 332 zł,

c) zajęcie komornicze z tytułu egzekucji świadczeń niealimentacyjnych: 1.600,79 zł.

5. Pracownikowi "X" wypłacono przelewem wynagrodzenie (pomniejszone o zajęcie komornicze) w kwocie: 1.600,79 zł. Składki ZUS finansowane przez pracodawcę wyniosły: 900,45 zł.

6. Zgodnie z polityką rachunkowości jednostki, koszty działalności podstawowej ujmowane są wyłącznie na kontach zespołu 4.

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. LP – lista płac za lipiec 2014 r.:
   a) wynagrodzenie brutto 4.500,00 zł 40-4 23-0
   b) składki ZUS finansowane przez pracownika 966,42 zł 23-0 22
   c) zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych 332,00 zł 23-0 22
   d) potrącenie z tytułu egzekucyjnego 1.600,79 zł 23-0 24
   e) składki ZUS finansowane przez pracodawcę 900,45 zł 40-5 22
2. WB – wypłata wynagrodzenia pracownikowi po pomniejszeniu o kwotę zajęcia komorniczego 1.600,79 zł 23-0 13-0
3. WB – przelew środków z tytułu potrącenia 1.600,79 zł 24 13-0

III. Księgowania:

Ewidencja księgowa zajęcia części wynagrodzenia pracownika przez komornika

Księgi rachunkowe - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.