Jesteśmy samorządową jednostką budżetową. Kierownikowi naszej jednostki doręczone zostało orzeczenie o ukaraniu naszej głównej księgowej zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. Czy osoba ta może jeszcze przez jakiś czas zajmować stanowisko głównej księgowej, czy należy ją od razu odwołać?
Osoba, wobec której za naruszenie dyscypliny finansów publicznych została wymierzona kara zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, nie może zajmować stanowiska głównej księgowej w jednostce sektora finansów publicznych przez okres określony w orzeczeniu o ukaraniu. Jeśli osoba ukarana zajmuje stanowisko objęte zakazem, należy ją niezwłocznie odwołać z tej funkcji. |
Zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi jest jednym z rodzajów kar za naruszenie dyscypliny finansów publicznych przewidzianych w ustawie z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 104). Zgodnie z art. 31 ust. 4 tej ustawy, karę tę wymierza się na okres od roku do 5 lat. Co istotne, w myśl art. 32 ust. 2 ww. ustawy, ukaranie karą zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi wyklucza, przez czas określony w orzeczeniu o ukaraniu, możliwość:
1) pełnienia funkcji:
a) kierownika, zastępcy kierownika lub dyrektora generalnego,
b) członka zarządu,
c) skarbnika, głównego księgowego lub zastępcy głównego księgowego,
d) kierownika lub zastępcy kierownika komórki bezpośrednio odpowiedzialnej za wykonywanie budżetu lub planu finansowego
- jednostki sektora finansów publicznych;
2) reprezentowania interesów majątkowych Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub innej jednostki sektora finansów publicznych;
3) członkostwa w organach stanowiących, nadzorczych i wykonawczych państwowych i samorządowych osób prawnych.
Stosownie zaś do art. 153 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, przewodniczący komisji orzekającej niezwłocznie przekazuje prawomocne orzeczenie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych: obwinionemu, kierownikowi jednostki, w której zatrudniony jest obwiniony, kierownikowi jednostki, w której nastąpiło naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz Przewodniczącemu Głównej Komisji Orzekającej. Jeżeli obwiniony jest kierownikiem jednostki sektora finansów publicznych, orzeczenie przekazuje się także organowi sprawującemu nadzór nad tą jednostką. Dodatkowo, jak wskazuje art. 156 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku ukarania karą zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, przewodniczący komisji orzekającej dołącza do orzeczenia wezwanie do odwołania ukaranego z funkcji objętej zakazem. O odwołaniu z funkcji objętej zakazem zawiadamia się, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, przewodniczącego komisji orzekającej oraz Przewodniczącego Głównej Komisji Orzekającej. W zawiadomieniu podaje się datę, z jaką ukarany został odwołany (por. art. 156 ust. 3 ww. ustawy).
Odwołanie głównej księgowej ze stanowiska z powodu orzeczenia zakazu pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi powinno, naszym zdaniem, nastąpić niezwłocznie po otrzymaniu przez kierownika odpisu prawomocnego orzeczenia o odpowiedzialności wraz z wezwaniem do odwołania osoby ukaranej z funkcji objętej zakazem.
|