Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Rachunkowość budżetowa  »   Inwentaryzacja leków znajdujących się w apteczkach oddziałowych
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Inwentaryzacja leków znajdujących się w apteczkach oddziałowych

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 3 (603) z dnia 1.02.2024

Szpital (SP ZOZ) prowadzi ewidencję ilościowo-wartościową zapasów leków na koncie 310-01 "Materiały - leki", które odzwierciedla aktualny stan leków w aptece szpitalnej. Po wydaniu leków na oddziały szpitalne rozchód jest księgowany w koszty, jako zużycie leków. Jednostka wydając leki na oddziały ewidencjonuje przyjęcie ich na oddział i wydania na pacjentów. Niestety nie wszystkie leki zostają rozpisane na pacjentów, ponieważ lekarze nie zlecają ich na bieżąco. Powstają z tego tytułu istotne różnice, co powoduje duże rozbieżności pomiędzy stanem wynikającym z inwentaryzacji, a ewidencyjnym stanem apteczki oddziałowej. W jakim terminie i z jaką częstotliwością jednostka powinna inwentaryzować leki w apteczkach oddziałowych w opisanej powyżej sytuacji?

Szczegółowe zasady przeprowadzania inwentaryzacji - w tym harmonogram przeprowadzania inwentaryzacji, obejmujący daty i zakres inwentaryzacji poszczególnych składników - każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe powinna uregulować w ramach stosownych zapisów w polityce rachunkowości, np. w formie instrukcji inwentaryzacyjnej.

Ogólne przepisy dotyczące metod, terminów oraz częstotliwości przeprowadzania inwentaryzacji zawiera ustawa o rachunkowości w rozdziale 3 "Inwentaryzacja". Co do zasady inwentaryzację przeprowadza się generalnie na ostatni dzień każdego roku obrotowego (por. art. 26 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Jednak termin i częstotliwość inwentaryzacji uważa się za dotrzymane, m.in. wówczas jeśli inwentaryzację:

  • składników aktywów (z wyłączeniem aktywów pieniężnych, papierów wartościowych, produktów w toku produkcji oraz materiałów i towarów odpisywanych w koszty na dzień ich zakupu lub produktów gotowych na dzień ich wytworzenia - por. art. 17 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy) rozpoczęto nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończono do 15 dnia następnego roku,
  • zapasów materiałów, towarów, produktów gotowych i półproduktów znajdujących się w strzeżonych składowiskach i objętych ewidencją ilościowo-wartościową - przeprowadzono raz w ciągu 2 lat.

Jeśli więc leki w apteczkach oddziałowych (objęte ewidencją ilościowo-wartościową) można uznać za znajdujące się w strzeżonych składowiskach, to wystarczy przeprowadzić ich inwentaryzację raz w ciągu 2 lat (w dowolnym terminie). W przeciwnym wypadku ich inwentaryzację należy rozpocząć nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego i zakończyć do 15 dnia następnego roku. Ustalenie stanu na dzień bilansowy nastąpi wówczas przez dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego spisem z natury przychodów i rozchodów jakie miały miejsce między datą spisu a dniem bilansowym (por. art. 26 ust. 3 ww. ustawy).

Co istotne, jeśli przekazanie leków z apteki szpitalnej do apteczki oddziałowej nie wiąże się z księgowaniem zużycia leków, a dopiero rozpisanie rozchodu leku na pacjenta generuje koszt, to inwentaryzacja leków na dzień bilansowy wymaga porównania ilości spisanych leków w oddziale z saldem apteczki oddziałowej, a ewentualne niezgodności w tym zakresie należałoby wyjaśnić.

Należy bowiem pamiętać, iż ujawnione w toku inwentaryzacji różnice między stanem rzeczywistym a stanem wykazanym w księgach rachunkowych podlegają wyjaśnieniu i rozliczeniu w księgach tego roku obrotowego, na który przypadał termin inwentaryzacji (por. art. 27 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

Natomiast jeśli leki księgowane są w koszty - na mocy art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości - już w momencie przekazania ich z apteki szpitalnej do apteczek oddziałowych, to leki pozostające na stanie oddziałów (w apteczkach oddziałowych) powinny zostać spisane i wycenione, a o ich wartość należy skorygować koszty. Należy tego dokonać nie później niż na dzień bilansowy.

Szczegółowe zasady inwentaryzacji zapasów reguluje stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów. Stanowisko to może okazać się pomocne przy tworzeniu instrukcji inwentaryzacyjnej.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rachunkowość budżetowa - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.