Szpital w dziale zaopatrzenia posiada magazyn. Zatrudnieni pracownicy mają wspólną odpowiedzialność materialną. Od jakiegoś czasu ma miejsce duża rotacja pracowników zatrudnionych w magazynie z uwagi na zwolnienia lekarskie. Czy zawsze podczas zwolnienia lekarskiego pracownika magazynu należy przeprowadzać inwentaryzację metodą spisu z natury? Czy w takich sytuacjach wystarczy inwentaryzacja metodą weryfikacji? Jaki jest termin przeprowadzenia inwentaryzacji?
Odpowiedź na pytanie, czy w przedstawionej sytuacji szpital powinien przeprowadzić inwentaryzację zapasów, zależy od zapisów zawartych w umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej. Powinno z niej bowiem wynikać, przez jaki okres nieobecność pracownika nie ma wpływu na zakres odpowiedzialności materialnej zarówno tego pracownika, jak i pozostałych pracowników. Jeżeli okres absencji chorobowej pracownika przekracza określony w ww. umowie okres, to powinna zostać przeprowadzona inwentaryzacja (niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia upływu tego okresu). Powyższą inwentaryzację wskazane jest przeprowadzić metodą spisu z natury. |
Kwestie odpowiedzialności materialnej pracowników za mienie powierzone uregulowane zostały w Kodeksie pracy (K.p.). Z art. 125 K.p. wynika, że pracownik odpowiada w pełnej wysokości za szkodę w mieniu powierzonym mu z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się. Pracownicy mogą też przyjąć wspólną odpowiedzialność materialną za mienie powierzone im łącznie z obowiązkiem wyliczenia się. Podstawą łącznego powierzenia mienia jest umowa o współodpowiedzialności materialnej, zawarta przez pracowników z pracodawcą na piśmie pod rygorem nieważności.
Zakres i szczegółowe zasady stosowania przepisów art. 125 K.p. oraz tryb łącznego powierzania mienia reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (Dz. U. z 1996 r. nr 143, poz. 663). Zgodnie z § 12 tego rozporządzenia, w umowie o wspólnej odpowiedzialności materialnej strony ustalają okres, w ciągu którego nieobecność pracownika w pracy nie ma wpływu na zakres odpowiedzialności zarówno tego pracownika, jak i pozostałych pracowników ponoszących wspólną odpowiedzialność materialną, zwany dalej "okresem ustalonym w umowie". W razie przedłużenia się nieobecności pracownika ponad okres ustalony w umowie, należy niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia upływu tego okresu, przystąpić do przeprowadzenia inwentaryzacji. Co istotne chory pracownik może wskazać osobę, która zastąpi go w przeprowadzanej inwentaryzacji. Jak stanowi bowiem § 22 rozporządzenia w sprawie wspólnej odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie, w razie niemożności wzięcia udziału w inwentaryzacji z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny, pracownik ponoszący wspólną odpowiedzialność materialną może wskazać na piśmie inną osobę, która za zgodą pracodawcy weźmie za niego udział w przeprowadzeniu inwentaryzacji. Jeśli jednak pracownik nie skorzysta ze swoich uprawnień i nie wskaże osoby, która ma wziąć za niego udział w inwentaryzacji, pracodawca zobowiązany jest do przeprowadzenia inwentaryzacji przez komisję złożoną co najmniej z 3 osób.
Przypomnijmy, iż każdy spis z natury powinien być przeprowadzany przy udziale osób odpowiedzialnych lub współodpowiedzialnych materialnie za powierzone im mienie. Osoby te nie powinny przeprowadzać spisu z natury, ale ze względu na odpowiedzialność materialną powinny być przy nim obecne. Mają bowiem uprawnienia do zgłaszania zastrzeżeń do prac zespołu spisowego oraz wyników spisu.
|