Przepisy art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.) stanowią, iż w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, a w przypadku szkoły artystycznej - ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć.
W związku z pytaniami Czytelników nadsyłanymi do naszego Wydawnictwa zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów z prośbą o wyjaśnienie, w jakim paragrafie klasyfikacji budżetowej od 1 stycznia 2022 r. należy ujmować wynagrodzenie osoby prowadzącej zajęcia edukacyjne, niebędącej nauczycielem - w paragrafie 401, czy 479?
W piśmie z 4 stycznia 2022 r., będącym odpowiedzią na powyższe pytanie, Ministerstwo Finansów wskazało, iż:
"(...) ustawie - Karta Nauczyciela w pełnym zakresie podlegają nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach, których organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego (art. 1 ustawy) oraz (w zakresie określonym w art. 91b) nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach, których organem prowadzącym są osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Stanowisko nauczyciela (stosownie do art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy) może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje. Przy czym art. 9 (zgodnie z art. 91b ust. 2 pkt 1 i pkt 2) ma zastosowanie do nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach, innych formach wychowania przedszkolnego, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2 oraz placówkach, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 2, bez względu na wymiar zatrudnienia, tj. w szkołach i placówkach, których organem prowadzącym są osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Na mocy przytoczonego w pytaniu art. 15 ustawy - Prawo oświatowe w uzasadnionych przypadkach w przedszkolu publicznym i szkole publicznej, za zgodą kuratora oświaty, może być zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem. Osoba niebędąca nauczycielem musi posiadać przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. W związku z tym, że osoba taka nie posiada przygotowania pedagogicznego, nie może być zatrudniona na stanowisku nauczyciela.
Odrębność nauczycieli oraz osób niebędących nauczycielami została odzwierciedlona w przepisach ustawy o systemie informacji oświatowej. W systemie informacji oświatowej (zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 2 - 4) są gromadzone i przetwarzane dane osobowe:
W związku z powyższym nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach systemu oświaty stanowią odrębną grupę pracowniczą, natomiast osoby prowadzące zajęcia na podstawie art. 15 ustawy - Prawo oświatowe nie są nauczycielami w rozumieniu przepisów oświatowych.
Wprowadzenie dodatkowego paragrafu klasyfikacji budżetowej »479 Wynagrodzenia osobowe nauczycieli« oznacza, że z ogólnej klasyfikacji budżetowej wynagrodzeń osobowych pracowników wyodrębniono tylko tę grupę pracowniczą. W związku z tym wynagrodzenia nauczycieli należy ujmować w paragrafie 479, zaś wynagrodzenia osób niebędących nauczycielami, posiadających przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć powinny być klasyfikowane w paragrafie »401 Wynagrodzenia osobowe pracowników« (podkreślenie redakcji)".
Przypomnijmy, iż - na mocy rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 26 lipca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1382) - pojawiły się dwa nowe paragrafy wydatkowe dotyczące wynagrodzeń nauczycieli, tzn. paragraf:
- 479 "Wynagrodzenia osobowe nauczycieli" oraz
- 480 "Dodatkowe wynagrodzenie roczne nauczycieli".
Paragrafy te wyodrębniono z paragrafów 401 "Wynagrodzenia osobowe pracowników" i 404 "Dodatkowe wynagrodzenie roczne". Nowe paragrafy obowiązują od 1 stycznia 2022 r.
|