POLECAMY |
||
Jesteśmy instytucją kultury. Na skutek zalania zniszczeniu uległ eksponat, który nabyliśmy na potrzeby ekspozycji stałej w naszej galerii. Jakich zapisów powinniśmy dokonać w księgach w związku z likwidacją zniszczonego eksponatu?
Zakładamy, iż eksponat, o którym mowa w pytaniu, został przez jednostkę wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Jeżeli bowiem przewidywany okres ekonomicznej użyteczności eksponatów muzealnych, zabytków oraz dzieł sztuki jest dłuższy niż rok, są one kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki - czyli spełniają warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości - to zalicza się je do środków trwałych.
Co istotne, eksponaty muzealne, zabytki oraz dzieła sztuki nie tracą na wartości zarówno na skutek używania, jak i upływu czasu, co oznacza, że nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej tych składników majątku.
Wyksięgowanie zniszczonego eksponatu, o którym mowa w pytaniu, z ewidencji bilansowej środków trwałych w związku z jego likwidacją może się odbyć - na podstawie dowodu LT - zapisem po stronie Wn konta 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", w korespondencji ze stroną Ma konta 01 "Środki trwałe" (w analityce: Dzieła sztuki i eksponaty muzealne). |
Należy jednak pamiętać, iż w przypadku gdy przedmiotowy eksponat stanowi muzealium, które - na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2020 r. poz. 902) - wpisane zostało do inwentarza muzealiów, w celu skreślenia go z księgi inwentarzowej należy złożyć odpowiedni wniosek i uzyskać zgodę ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Jak wynika bowiem z § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 30 sierpnia 2004 r. w sprawie zakresu, form i sposobu ewidencjonowania zabytków w muzeach (Dz. U. nr 202, poz. 2073), skreślenie muzealium z księgi inwentarzowej muzeum państwowego lub samorządowego następuje na zasadach i w trybie określonym w art. 23 i 24 ustawy o muzeach. Skreślenia z księgi inwentarzowej muzealiów utraconych na skutek kradzieży lub zaginięcia nie dokonuje się wcześniej niż po upływie 3 lat od daty prawomocnego zakończenia postępowania karnego (por. § 10 ust. 2 ww. rozporządzenia). Natomiast skreślenia muzealium zniszczonego można dokonać po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (por. § 10 ust. 3 rozporządzenia). Do tego czasu zniszczone muzealium wskazane jest ująć na koncie 24-1 "Rozliczenie niedoborów, szkód i nadwyżek". Dopiero po uzyskaniu zgody ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego na skreślenie zniszczonego muzealium z księgi inwentarzowej dokonuje się jego odpisania w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.
|