Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Rachunkowość budżetowa  »   Prezentacja w bilansie środków pieniężnych podopiecznych, przechowywanych na rachunku ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Prezentacja w bilansie środków pieniężnych podopiecznych, przechowywanych na rachunku bankowym DPS

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 23 (527) z dnia 1.12.2020

Dom pomocy społecznej przechowuje na swoim rachunku bankowym środki pieniężne podopiecznych. W której pozycji bilansu wykazać takie środki? Czy drugostronnie środki te stanowić będą zobowiązanie?

Środki pieniężne podopiecznych przechowywane na rachunku bankowym domu pomocy społecznej (DPS) wskazane jest wykazać w aktywach bilansu w pozycji B.III.2. "Środki pieniężne na rachunkach bankowych". Jednocześnie wartość tych środków, stanowiąca zobowiązanie wobec podopiecznych, powinna zostać wykazana w pasywach w pozycji D.II.5. "Pozostałe zobowiązania".

Ujęcie środków pieniężnych podopiecznych w księgach DPS

Przepisy § 5 ust. 1 pkt 3 lit. h) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 734) stanowią, iż dom pomocy społecznej - niezależnie od typu - świadczy też usługi wspomagające, polegające m.in. na zapewnieniu bezpiecznego przechowywania środków pieniężnych i przedmiotów wartościowych mieszkańców. Środki pieniężne stanowiące własność poszczególnych mieszkańców DPS przechowywane są na rachunku depozytowym należącym do domu pomocy społecznej.

W księgach rachunkowych DPS środki pieniężne podopiecznych ujmuje się na stronie Wn konta 139 "Inne rachunki bankowe" w korespondencji z kontem 240 "Pozostałe rozrachunki". Przy czym w ramach konta 240 wskazane jest prowadzić ewidencję analityczną dla przechowywanych środków pieniężnych według poszczególnych mieszkańców DPS.

Prezentacja środków pieniężnych podopiecznych w bilansie DPS

Bilans jednostki budżetowej powinien zawierać informacje w zakresie ustalonym w załączniku nr 5 do tego rozporządzenia. Tak wynika z treści § 23 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 342). Środki pieniężne podopiecznych DPS wskazane jest wykazać w pozycji B.III.2 aktywów bilansu jako środki pieniężne na rachunkach bankowych. Według załącznika nr 5 do ww. rozporządzenia, pozycja ta stanowi jeden z elementów składowych krótkoterminowych aktywów finansowych. Co istotne, prezentuje się w niej środki pieniężne na rachunkach bankowych, bez żadnych ograniczeń przedmiotowych, w tym co do prawnego charakteru środków pieniężnych.

Natomiast zobowiązanie jednostki wobec podopiecznych DPS z tytułu środków stanowiących własność poszczególnych mieszkańców domu, przechowywanych na rachunku depozytowym domu (wynikające z salda Ma konta 240), wskazane jest wykazać w bilansie po stronie pasywów w pozycji D.II.5 jako pozostałe zobowiązania krótkoterminowe.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rachunkowość budżetowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.