Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Rachunkowość budżetowa  »   Przekazanie pracownikom jednostki budżetowej bonów towarowych zakupionych ze środków ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Przekazanie pracownikom jednostki budżetowej bonów towarowych zakupionych ze środków ZFŚS

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 24 (504) z dnia 20.12.2019

Z okazji świąt Bożego Narodzenia jednostka budżetowa wydała pracownikom, którzy ukończyli 26 rok życia, bony towarowe sfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jak ująć w księgach rachunkowych zakup tych bonów i ich wydanie pracownikom?

Przepisy rozporządzenia w sprawie rachunkowości budżetowej stanowią, iż do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) służy konto 851 "Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych", a środki pieniężne tego funduszu, wyodrębnione na specjalnym rachunku bankowym, ujmuje się na koncie 135 "Rachunki środków funduszy specjalnego przeznaczenia". Przy czym sam zakup bonów towarowych, o których mowa w pytaniu, nie jest ujmowany ani na koncie 851 ani na koncie 135.

Zakup bonów towarowych wskazane jest ująć w ewidencji księgowej jednostki budżetowej - na podstawie dowodu otrzymanego od emitenta bonów (np. noty księgowej) - na koncie 300 "Rozliczenie zakupu" w korespondencji z kontem 240 "Pozostałe rozrachunki". Dopiero zapłatę za bony, dokonaną ze środków ZFŚS należy ująć po stronie Ma konta 135 "Rachunki środków funduszy specjalnego przeznaczenia" (w analityce: Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych). Na stronie Ma tego konta ujmuje się bowiem rozchody (wypłaty) środków ZFŚS z tytułu finansowania działalności objętej tym funduszem - na podstawie wyciągu bankowego.

Z kolei wydanie bonów towarowych - w przypadku finansowania ich zakupu ze środków ZFŚS - księgowane będzie jako zmniejszenie funduszu na stronie Wn konta 851 "Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych". Przy czym podstawą ujęcia wydania bonów w księgach rachunkowych są imienne listy zawierające podpisy pracowników potwierdzające ich odbiór.

Należy ponadto zaznaczyć, iż otrzymane przez pracowników, którzy ukończyli 26 rok życia, bony sfinansowane ze środków ZFŚS stanowią u pracownika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie znajdzie tu zastosowania zwolnienie od podatku przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. Przepis ten wyklucza bowiem z takiego zwolnienia bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Oznacza to, że jednostka powinna wartość przekazanych pracownikom bonów doliczyć do pozostałych przychodów tych pracowników ze stosunku pracy w danym miesiącu i od łącznej ich wartości obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Naliczony podatek dochodowy od osób fizycznych obciążający pracownika z tytułu przekazanych mu bonów księguje się wraz z podatkiem z tytułu przychodów ze stosunku pracy na podstawie listy płac.

Ewidencja księgowa podatku dochodowego od osób fizycznych obciążającego
pracownika z tytułu przekazanych mu bonów

1. LP - zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych:
      - Wn konto 231 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
      - Ma konto 225 "Rozrachunki z budżetami".

Co ważne, wydane pracownikom bony towarowe sfinansowane ze środków ZFŚS nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

Przykład

I. Założenia:

  1. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia jednostka budżetowa zakupiła bony towarowe na kwotę: 4.300 zł, finansując ten zakup w całości ze środków ZFŚS. Zakupione bony wydano pracownikom, biorąc pod uwagę ich sytuację materialną, rodzinną i życiową - zgodnie z regulaminem ZFŚS. Odbiór bonów pracownicy potwierdzili podpisami na sporządzonej w tym celu liście.
     
  2. Wartość bonów doliczono do innych składników wynagrodzenia i od łącznej kwoty pobrano zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwota zaliczki księgowana jest razem z wynagrodzeniem na podstawie listy płac (księgowania te pominięto).

II. Dekretacja:

Opis operacji Kwota Konto
Wn Ma
1. Nota księgowa - zakup bonów towarowych 4.300 zł 300 240
2. WB - zapłata za bony z rachunku ZFŚS 4.300 zł 240 135
3. PK - wydanie bonów pracownikom na podstawie imiennych list potwierdzających ich odbiór 4.300 zł 851 300

III. Księgowania:

Przekazanie pracownikom jednostki budżetowej bonów towarowych zakupionych ze środków ZFŚS

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Rachunkowość budżetowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.