Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Rachunkowość budżetowa  »   Faktury i noty księgowe w rozliczeniu usług pogotowia
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Faktury i noty księgowe w rozliczeniu usług pogotowia

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 10 (490) z dnia 20.05.2019

Pogotowie ratunkowe zawarło umowę współrealizacji w zakresie zadań zespołów ratownictwa medycznego z innymi SP ZOZ, w których nasza jednostka posiada w swoich strukturach dyspozytornię medyczną i jest reprezentantem pozostałych współrealizatorów umowy. Reprezentant upoważniony jest do prowadzenia spraw i reprezentowania interesów współrealizatorów przed NFZ. Reprezentant zobowiązany jest do wystawienia jednego obciążenia za usługi zespołów ratownictwa medycznego do NFZ, następnie wszyscy współrealizatorzy mają obciążyć reprezentanta za świadczenia udzielane przez ich zespoły medyczne. Reprezentant będzie obciążał każdego współrealizatora za koszty związane z wykonaniem umowy oraz obsługą prawną i finansową. Czy współrealizatorzy mają wystawić fakturę, czy notę obciążeniową dla reprezentanta? Jak ująć faktury za usługi zespołów ratownictwa medycznego w księgach reprezentanta? Czy za koszty związane z obsługą umowy reprezentant ma wystawić na współrealizatorów notę, czy fakturę i opodatkować 23%?

W celu wskazania właściwego sposobu postępowania, tj. wystawienia faktury bądź noty obciążeniowej, należy ustalić jakie wyżej wymienione usługi stanowią podstawową działalność gospodarczą, a które wynikają wyłącznie z zawartej między podmiotami umowy oraz czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Zarówno reprezentant, jak i współrealizatorzy to podmioty prowadzące działalność leczniczą. Zatem wykonywanie świadczeń w zakresie ratownictwa medycznego należy do zakresu prowadzonej przez nie działalności podstawowej. Sprzedaż usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia w ramach prowadzonej działalności leczniczej przez podmioty lecznicze jest zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i 18a ustawy o VAT. Zasadniczo nie ma obowiązku wystawienia faktury w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej, jednak jeśli sprzedawca jest podatnikiem VAT albo nabywcą jest inny podatnik lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, a także gdy nabywca zgłosi żądanie jej wystawienia, sprzedawca musi wystawić fakturę (por. art. 106b ustawy o VAT). W przedstawionej sytuacji oznacza to więc, że wszyscy - zarówno reprezentant, jak i współrealizatorzy - będą zobowiązani do wystawienia faktur za wykonane usługi zespołów ratownictwa medycznego, przy czym faktura wystawiana przez reprezentanta dla Narodowego Funduszu Zdrowia będzie miała charakter tzw. refaktury, czyli faktury wystawionej na usługę nabytą od współrealizatorów. Warto pamiętać, że w sprzedaży zwolnionej z VAT faktura może mieć charakter uproszczony i powinna - na podstawie § 3 pkt 1 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur - zawierać co najmniej następujące elementy:

  • datę wystawienia,
     
  • numer kolejny,
     
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
     
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
     
  • ilość i miarę (liczbę) towarów lub usług,
     
  • cenę jednostkową towaru lub usługi,
     
  • kwotę należności ogółem,
     
  • przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku.

Ewidencja księgowa faktur za usługi zespołów ratownictwa medycznego
w księgach reprezentanta

1. Faktura wystawiona przez reprezentanta dla NFZ:
      - Wn konto 20 "Rozrachunki z odbiorcami"
      - Ma konto 70-0 "Sprzedaż usług".
2. Faktury wystawione przez współrealizatorów dla realizatora:
      - Wn konto 40-2 "Usługi obce"
      - Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami".

W przypadku ponoszonych przez reprezentanta kosztów związanych z realizacją i obsługą administracyjną umowy z NFZ nie mamy do czynienia z typową sprzedażą usług. Czynności te nie wpisują się w zakres działalności gospodarczej wykonywanej przez reprezentanta, lecz są związane bezpośrednio z realizacją umowy w zakresie ratownictwa medycznego i polegają na wypełnieniu obowiązków umownych określonych przez NFZ, jak i innych wynikających z przepisów prawa. Reprezentant de facto nie wykonuje ich na rzecz współrealizatorów, lecz w imieniu tychże. Niewątpliwie bowiem w sytuacji, gdyby reprezentant i każdy ze współrealizatorów samodzielnie zawarli umowę z NFZ, musieliby ponosić koszty administracyjne z nią związane. 

KISW tej sytuacji nieuzasadnione jest wystawianie faktury, wystarczającym dokumentem rozliczeniowym między stronami będzie nota księgowa (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 września 2018 r., nr 0114-KDIP4.4012.408.2018.2.MP). Pod względem formalnym powinna ona spełnić wymogi określone dla dowodu księgowego w art. 21 ustawy o rachunkowości.

Rachunkowość budżetowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.