Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Rachunkowość budżetowa  »   Prowadzenie działalności gospodarczej przez głównego księgowego samorządowej jednostki ...
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Prowadzenie działalności gospodarczej przez głównego księgowego samorządowej jednostki budżetowej

Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 13 (469) z dnia 1.07.2018

Czy główny księgowy samorządowej jednostki budżetowej prowadzącej działalność oświatową może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych? Czy nie będzie to pozostawać w sprzeczności z ustawą o pracownikach samorządowych?

Przepisy ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 902 ze zm.) nie zakazują prowadzenia działalności gospodarczej przez pracowników samorządowych. Stanowią one jedynie, iż pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy. W przypadku stwierdzenia naruszenia przez pracownika samorządowego któregokolwiek z tych zakazów, niezwłocznie rozwiązuje się z nim, bez wypowiedzenia, stosunek pracy w trybie art. 52 § 2 i 3 Kodeksu pracy lub odwołuje się go ze stanowiska (por. art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych).

Prowadzenie działalności gospodarczej przez głównego księgowego (również w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych) nie musi mieć generalnie wpływu na wykonywanie obowiązków pracownika samorządowego. Wymienione bowiem w art. 30 ustawy o pracownikach samorządowych zakazy, tzn. wykonywanie zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, uwarunkowane są ewentualną stronniczością lub interesownością pracownika.

Oznacza to, że w przypadku gdy główny księgowy samorządowej jednostki budżetowej prowadzi ponadto działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych jednostek niezwiązanych w żaden sposób z jednostką samorządową, poza miejscem i czasem zatrudnienia, nie powinny mieć zastosowania przytoczone wyżej przepisy. Jeśli jednak obsługiwane przez niego firmy będą świadczyć usługi na rzecz jednostki samorządowej lub też ubiegać się będą o udzielenie takiego zamówienia itp., to sytuacja taka może zostać uznana za konflikt interesów i może wywołać podejrzenie o stronniczość lub interesowność.

Należy przy tym pamiętać, iż przepisy ustawy o pracownikach samorządowych nie wymagają wykazania stronniczości lub interesowności pracownika. Wystarczy jedynie możliwość wywołania podejrzeń o stronniczość lub interesowność.


Czy główny księgowy musi uzyskać zgodę dyrektora na prowadzenie działalności gospodarczej?

Ustawa o pracownikach samorządowych nie nakłada obowiązku uzyskania przez pracownika zgody na podjęcie działalności gospodarczej.

Trzeba jednak pamiętać, że przepisy art. 31 ustawy o pracownikach samorządowych nakładają na pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, obowiązek złożenia oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej. W przypadku prowadzenia takiej działalności pracownik jest zobowiązany określić jej charakter. Pracownik ten jest również zobowiązany składać odrębne oświadczenia w przypadku zmiany charakteru prowadzonej działalności gospodarczej.

Oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej pracownik jest zobowiązany złożyć kierownikowi jednostki, w której jest zatrudniony, w terminie 30 dni od dnia podjęcia działalności gospodarczej lub zmiany jej charakteru. W przypadku niezłożenia w terminie takiego oświadczenia na pracownika nakładana jest kara upomnienia albo nagany. Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu powoduje odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu karnego.

Rachunkowość budżetowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.