Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Zajęcie komornicze przy umowie zlecenia
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zajęcie komornicze przy umowie zlecenia

Gazeta Podatkowa nr 70 (1945) z dnia 1.09.2022
Ewa Madejek

Zawarliśmy umowę zlecenia z osobą na okres jednego roku. Osoba ta ma do przepracowania w każdym miesiącu określoną liczbę godzin i otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 19,70 zł na godzinę (stawka minimalna). Wynagrodzenie z tego zlecenia jest jej jedynym dochodem. Otrzymaliśmy zajęcie komornicze wynagrodzenia tej osoby. Ile można potrącić z wynagrodzenia zleceniobiorcy?

Jeżeli wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacane co miesiąc jest jedynym źródłem dochodu zleceniobiorcy, to może być ono chronione przed potrąceniami jak wynagrodzenie za pracę.

Zasadniczo egzekucja komornicza z umowy zlecenia obejmuje całe wynagrodzenie należne zleceniobiorcy. Jednakże kwota potrącenia ulega ograniczeniu w sytuacjach wskazanych m.in. w art. 833 § 21 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805 ze zm.). Jak przewiduje powołana regulacja, przepisy art. 87 i art. 871 K.p. (wielkość potrącenia i zastosowanie kwoty wolnej) stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.

Zawarcie umowy zlecenia na okres roku, z której wynagrodzenie jest wypłacane regularnie raz w miesiącu, powoduje, że wypłacane świadczenie jest świadczeniem powtarzającym się ze względu na periodyczność dokonywanych wypłat. Gdy takie świadczenie pieniężne z umowy zlecenia jest jedynym źródłem dochodu dłużnika, możliwe jest stosowanie ochrony odpowiedniej dla wynagrodzenia za pracę określonej w przepisach K.p.

W zajęciu komorniczym wynagrodzenia z umowy zlecenia komornik powinien wskazać, czy podlega ono ograniczeniom wymienionym w art. 87 K.p. i 871 K.p. Jeśli zajęcie komornicze nie zawiera takiego wskazania, zleceniobiorca powinien wystąpić do komornika o taką zmianę w zawiadomieniu o zajęciu świadczenia z umowy zlecenia. Natomiast gdy zajęcie komornicze zawiera informację o stosowaniu art. 833 § 21 K.p.c., wówczas zleceniodawca, dokonując potrącenia z wynagrodzenia zleceniobiorcy, powinien stosować ograniczenia uregulowane w Kodeksie pracy. Przy egzekucji na pokrycie świadczeń alimentacyjnych i przy ich zbiegu z innymi należnościami maksymalna kwota potrącenia wynosi 3/5 wynagrodzenia, a przy egzekucji innych należności niż alimenty - 1/2 wynagrodzenia. Przy potrąceniach alimentacyjnych nie stosuje się kwoty wolnej od potrąceń. Natomiast przy potrąceniach niealimentacyjnych kwota wolna odpowiada minimalnemu wynagrodzeniu za pracę, po odliczeniach składkowo-podatkowych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli zleceniobiorca nie zrezygnował z ich dokonywania.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.