Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Krajowe podróże służbowe kierowców
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Krajowe podróże służbowe kierowców

Gazeta Podatkowa nr 25 (1900) z dnia 28.03.2022
Agata Barczewska

Z dniem 2 lutego 2022 r. nastąpiła zasadnicza zmiana definicji podróży służbowej kierowców. W wyniku nowelizacji krajowych przepisów (co miało związek z wdrożeniem tzw. Pakietu Mobilności) zagraniczne przewozy drogowe zostały wyłączone z definicji podróży służbowej. Spowodowało to poważne zmiany w sytuacji kierowców w transporcie międzynarodowym, nie miało natomiast wpływu na dotychczasowe zasady rozliczania krajowych przewozów drogowych.

Podróż służbowa tylko w kraju

Od 2 lutego 2022 r. w branży transportowej obowiązuje znowelizowana definicja podróży służbowej. Przed wskazaną datą przez taką podróż, zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy o czasie pracy kierowców, rozumiano każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy:

  • przewozu drogowego poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały,
  • wyjazdu poza miejscowość, w której znajduje się siedziba pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały, w celu wykonania przewozu drogowego.

Zmiana powyższej definicji nie była rozległa, ale miała zasadnicze znaczenie. W obecnym brzmieniu przez podróż służbową kierowcy rozumie się bowiem każde zadanie służbowe wykonywane w ramach krajowych przewozów drogowych, polegające na wykonywaniu, na polecenie pracodawcy, przewozu drogowego lub wyjazdu w celu wykonania przewozu drogowego, poza wskazane wcześniej miejscowości. Ze wspomnianej definicji zostały więc usunięte międzynarodowe przewozy drogowe, co zasadniczo zmieniło sposób wynagradzania kierowców w transporcie międzynarodowym (pisaliśmy o tym w GP nr 2 z 2022 r. na str. 19). Nowelizacja art. 2 pkt 7 ustawy o czasie pracy kierowców nie wpłynęła natomiast na zasady rozliczania krajowych przejazdów. Nadal podlegają one pod polskie przepisy dotyczące podróży służbowej, aktualność zachowują też stanowiska urzędowe dotyczące niektórych kwestii związanych z tymi podróżami.

Kiedy rozpoczyna się podróż?

Kodeks pracy zawiera definicję podróży służbowej, odnoszącą się do ogółu pracowników (z wyłączeniem kierowców). Zgodnie z art. 775 K.p. podróżą służbową jest wykonywanie, na polecenie pracodawcy, zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Pracownik podlegający ogólnym przepisom prawa pracy musi więc, w celu odbycia podróży służbowej, wyjechać poza miejscowość siedziby pracodawcy albo poza swoje miejsce pracy, określone w umowie o pracę. Inaczej natomiast przedstawia się sytuacja w przypadku pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowcy. Z uwagi na odrębną definicję podróży służbowej, kierowca odbywa taką podróż już po wyjeździe z bazy - niezależnie od tego, w jaki sposób określono miejsce jego pracy w umowie. Jednocześnie cały czas prowadzenia pojazdu oraz wykonywania określonych czynności związanych z realizowanymi przewozami jest jego czasem pracy. Oba te okresy - podróż służbowa i czas pracy - nakładają się więc na siebie.

W praktyce zdarza się, że kierowcy, w celu wykonania zadania przewozowego, przemieszczają się między miejscowościami, w których zlokalizowane są oddziały lub filie pracodawcy. Często są to przewozy na krótkich trasach, w związku z czym kierowca wielokrotnie w ciągu dnia powraca do bazy i z niej wyjeżdża. Może się wówczas pojawić pytanie, czy w świetle odrębnej definicji podróży służbowej kierowcy, każdy wjazd do miejscowości filii lub oddziału pracodawcy kończy rozpoczętą uprzednio podróż służbową, a wyjazd z tej miejscowości, w celu dalszej realizacji zadania przewozowego, rozpoczyna następną podróż.

Z literalnego brzmienia definicji podróży służbowej kierowcy wynikałoby, że każdy wyjazd kierowcy z miejscowości filii lub oddziału pracodawcy skutkuje rozpoczęciem nowej podróży służbowej. To zaś ma wpływ na diety za podróż służbową. Pracownik nabywa bowiem prawo do 1/2 krajowej diety, jeżeli podróż służbowa trwa od 8 do 12 godzin. Przyjęcie literalnej wykładni pozbawiłoby go więc diety, jeżeli wykonywał krótkotrwałe przejazdy - nawet jeśli pracował w ten sposób cały dzień. Taką interpretację przyjęło Ministerstwo Infrastruktury w stanowisku z dnia 2 sierpnia 2010 r., znak: MR-1-jd/1042202/2010, jednak Główny Inspektorat Pracy ocenił tę kwestię odmiennie. Przyjął, że przejazdy kierowcy między oddziałami należy traktować jako jedną podróż służbową (patrz ramka).

"(...) w przypadku kierowcy, który w celu realizacji zadania przewozowego wyrusza z miejscowości będącej siedzibą pracodawcy, następnie przejeżdża przez kilka miejscowości, w których zlokalizowane są oddziały lub filie pracodawcy (dokonując w nich rozładunku i załadunku towaru) i powraca do bazy, mamy do czynienia z jedną podróżą służbową.

W przypadku podróży krajowej przepisy nie określają momentu rozpoczęcia podróży, niemniej mając na uwadze brzmienie § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (...) w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (...), zgodnie z którym należność z tytułu diet oblicza się za czas od rozpoczęcia podróży krajowej (wyjazdu) do powrotu (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego, należałoby przyjąć, że podróż służbowa kierowcy, który rozpoczyna trasę w miejscowości siedziby pracodawcy i wyjeżdża poza tę miejscowość w celu realizacji zadania przewozowego, zaczyna się od momentu faktycznego jej rozpoczęcia (wyjazdu), a nie dopiero od przekroczenia granicy miejscowości, w której znajduje się siedziba pracodawcy. (...)".

Odpowiedź Głównego Inspektoratu Pracy z dnia 16 marca 2015 r., znak: GNP-501/364-4560-3-1/15/PE-RP na pytanie naszego Wydawnictwa

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.)

Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1412 ze zm.)

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.