Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Zwrot kosztów szkolenia pracownika, w tym niezdanego egzaminu
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zwrot kosztów szkolenia pracownika, w tym niezdanego egzaminu

Gazeta Podatkowa nr 86 (1857) z dnia 28.10.2021
Agata Barczewska

Pracodawca skierował pracownika na szkolenie podnoszące kwalifikacje zawodowe kończące się egzaminem państwowym. Koszty szkolenia, w tym egzaminu, pokrywa pracodawca. Czy będzie on mógł uzyskać zwrot tych kosztów, jeśli pracownik nie zda egzaminu albo egzamin zda, ale później rozwiąże umowę o pracę? W jaki sposób pracodawca może się zabezpieczyć przed utratą pieniędzy zainwestowanych w szkolenie pracownika?

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy (w przedstawionym przypadku z inicjatywy pracodawcy) przysługują uprawnienia ustawowe oraz dobrowolne świadczenia dodatkowe. Do uprawnień ustawowych należy urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub części dnia pracy w celu wzięcia udziału w zajęciach, do świadczeń dodatkowych zaś m.in. dofinansowanie/pokrycie opłat za kształcenie (art. 1031 i art. 1033 K.p.).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca pokrył pracownikowi całość kosztów kursu, w tym egzaminu. Koszty te podlegają zwrotowi w ściśle określonych sytuacjach. Wymienia je art. 1035 K.p., zgodnie z którym pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu świadczeń dodatkowych w przypadku, gdy:

  • pracownik bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie naukę,
  • pracodawca rozwiąże z pracownikiem stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po ich ukończeniu, w terminie określonym w umowie (szkoleniowej), nie dłuższym niż 3 lata,
  • w okresie nie dłuższym niż 3 lata po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji pracownik rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem, z wyjątkiem przypadku, gdy jest to podyktowane zarzutem mobbingu,
  • w okresie nie dłuższym niż 3 lata po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji pracownik rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę jego obowiązków lub wystąpienia mobbingu, mimo braku przyczyn do rozwiązania umowy z tych powodów.

Zwrot kosztów następuje w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub do okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia.

Katalog przypadków, w których pracodawca może domagać się zwrotu dofinansowania z tytułu podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracownika, ma charakter zamknięty. Pracodawca nie może go rozszerzać w umowie szkoleniowej. Oznacza to, że jeżeli konkretna sytuacja nie mieści się w omówionym katalogu, pracodawca nie może żądać zwrotu przyznanej pracownikowi pomocy. Dotyczy to m.in. takiej okoliczności, jak niezdanie egzaminu kończącego dany cykl kształcenia - co nie jest wymienione w art. 1035 K.p. Pod pewnymi warunkami możliwy jest natomiast zwrot dofinansowania nauki w razie wypowiedzenia umowy przez pracownika (przykład).

Przykład

Przyjmujemy stan faktyczny przedstawiony w pytaniu, z rozbiciem go na wariant, w którym pracownik nie zdał egzaminu i na wariant, w którym pracownik zdał egzamin, ale później wypowiedział umowę o pracę. W pierwszym wariancie nie ma możliwości żądania przez pracodawcę zwrotu kosztów kształcenia, ponieważ niezdanie egzaminu nie jest okolicznością wymienioną w art. 1035 K.p. (nie można jej w mojej ocenie potraktować jako nieuzasadnionego przerwania kształcenia). W drugim wariancie zwrot kosztów będzie możliwy, jeżeli wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika nastąpi w okresie odpracowania (który musi być zastrzeżony w umowie szkoleniowej i wynosić nie więcej niż 3 lata) i przyczyną wypowiedzenia nie będzie mobbing.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.