POLECAMY |
||
Prowadzę działalność gospodarczą. Chciałabym zatrudnić w firmie męża na podstawie umowy o pracę na czas określony (jest mu to potrzebne do osiągnięcia wymaganego stażu pracy w warunkach szczególnych). Czy jako przedsiębiorca prowadzący swoją firmę jednoosobowo, mogę zawrzeć z mężem taką umowę?
Forma prawna działalności zarobkowej prowadzonej przez Czytelniczkę (tu: jednoosobowa działalność gospodarcza) nie ma wpływu na możliwość zatrudnienia pracownika. W świetle prawa pracy pracodawcą może być nawet osoba fizyczna nieprowadząca własnej firmy. Generalnie prawo pracy nie wprowadza też zakazu zatrudniania w ramach stosunku pracy najbliższych członków rodziny, w tym małżonka. Poważne przeciwwskazania do nawiązywania takiego zatrudnienia można jednak wywnioskować z treści art. 22 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem stosunek pracy polega na:
Podstawową cechą stosunku pracy jest podporządkowanie służbowe pracownika. Brak takiego podporządkowania przesądza o tym, że między stronami nie został nawiązany stosunek pracy. W tym kontekście istotny jest wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 lutego 1997 r. (sygn. akt II UKN 86/96), w którym orzeczono, iż "(...) Równouprawnienia małżonków nie sposób (...) pogodzić z pracowniczym podporządkowaniem (...)".
W przedstawionej sytuacji, biorąc pod uwagę przywołane przepisy i orzecznictwo, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że podporządkowanie służbowe pracownika - ze względu na więzy małżeństwa z pracodawcą - nie wystąpi. To zaś może prowadzić do zakwestionowania tego stosunku pracy (np. przez ZUS).
|