Czy w ramach obowiązku zapewnienia pracownikom napojów w okresie letnim wystarczy, że pracodawca zapewni dystrybutory z wodą źródlaną?
Tak, przy czym istotnym jest, aby wszyscy pracownicy mieli do nich stały dostęp.
W myśl art. 232 K.p., pracodawca jest obowiązany nieodpłatnie zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych odpowiednie posiłki i napoje, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. nr 60, poz. 279 ze zm.), dalej rozporządzenie, szczegółowo reguluje przypadki, w jakich pracodawca powinien wypełnić powyższy obowiązek.
Zgodnie z § 4 ust. 1 rozporządzenia, pracodawca zapewnia napoje (odpowiednio zimne lub gorące) pracownikom zatrudnionym:
1) w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C,
2) w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1.000,
3) przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C lub powyżej 25°C,
4) przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1.500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1.000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
5) na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.
Poza jednym przypadkiem, tj. dotyczącym warunków gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego WBGT powyżej 25°C (dotyczy to osób zatrudnionych przy źródłach ciepła, np. w hutach itp.), w którym zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia, pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje wzbogacone w sole mineralne i witaminy, przepisy nie określają żadnych dodatkowych, szczegółowych wymagań.
Napoje powinny być zapewnione w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, odpowiednio zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania pracy.
Mając na uwadze powyższe, pracodawca może wypełnić obowiązek zapewnienia pracownikom napojów poprzez udostępnienie dystrybutorów z wodą źródlaną. Istotnym jest, aby wszyscy uprawnieni pracownicy mieli do nich stały dostęp.
Przepisy nie określają odległości, jaka powinna zostać zapewniona pomiędzy stanowiskiem pracy a dystrybutorem z wodą. Niemniej jednak nie oznacza to, że odległość ta może być zupełnie dowolna. Generalnie istotą omawianej regulacji jest umożliwienie pracownikowi zatrudnionemu w określonych warunkach pracy zaspokojenie pragnienia, co powinno nastąpić niezwłocznie. Tym samym odległość do dystrybutora z wodą nie powinna być większa niż odległość np. do pomieszczenia socjalnego, w którym pracownicy spożywają posiłki i wypoczywają.
Warto również przypomnieć, że zgodnie z art. 23711a K.p. oraz § 5 rozporządzenia, pracodawca powinien konsultować z pracownikami lub ich przedstawicielami (np. związkami zawodowymi) wszelkie działania związane z bhp, zwłaszcza te dotyczące przydzielania pracownikom napojów, w tym także ich rodzaju.
|