Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Dowolność ustalania wysokości odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Dowolność ustalania wysokości odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (526) z dnia 10.02.2021

1) Spółka z o.o. planująca zatrudnienie na poziomie 82 osób, w 2020 r. tworzyła ZFŚS. W jego regulaminie ustaliła na jednego zatrudnionego obniżony odpis o połowę, czyli w wysokości 775,13 zł i na rachunek odprowadziła odpis w wysokości 63.560,66 zł. Czy postępowanie spółki z o.o. było prawidłowe?

Tak, spółka z o.o. postąpiła zgodnie z przepisami prawa. Z końcem roku planowane zatrudnienie powinno być zweryfikowane, a odpis - w razie potrzeby - skorygowany.

Pracodawca spoza tzw. sfery budżetowej, który zatrudnia na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, tworzy zakładowy funduszu świadczeń socjalnych (dalej Fundusz). Wynika to z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1070 ze zm.), dalej ustawy. Od tego obowiązku może się uwolnić, podejmując decyzję o nietworzeniu Funduszu na podstawie:

  • art. 4 ust. 1 ustawy, w dowolnym momencie lub
  • art. 15ge specustawy, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego/epidemii i przy spełnieniu warunków ustawowych.
Ważne: Pracodawca ma prawo dowolnie ukształtować wysokość odpisu na Fundusz, zapisując jego wartość w układzie zbiorowym pracy, a jeśli nie jest nim objęty - w regulaminie wynagradzania (art. 4 ust. 1-2 ustawy).

Dokonuje tego w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową, a gdy jej u niego nie ma - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów (art. 4 ust. 3 ustawy).

Pracodawca z pytania mógł więc określić odpis na poziomie 775,13 zł na jednego zatrudnionego (bez dalszej specyfikacji dotyczącej zatrudnienia, np. w normalnych czy szczególnych warunkach), co stanowi połowę odpisu ustawowego na jednego zatrudnionego w normalnych warunkach w 2020 r. i 2021 r. (art. 5i oraz art. 5j ustawy). Jeśli zatem planowane przeciętne zatrudnienie na 2020 r. wynosiło 82 etaty (po przeliczeniu na pełne etaty), to pracodawca w maju i we wrześniu 2020 r. przekazał łącznie na rachunek Funduszu właściwą kwotę.


2) Rzeczywiste średnie zatrudnienie w tej spółce w 2020 r. wyniosło 150,54 etatu. Czy należało tę liczbę przyjąć jako podstawę korekty odpisów na Fundusz, czy też zaokrąglić do 151 etatów?

Do skorygowania wartości odpisów za 2020 r. spółka powinna była przyjąć 150,54 etatu (po przeliczeniu na pełne etaty).

Przepisy ustawy oraz rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. nr 43, poz. 349) nie przewidują zaokrąglania etatów. Przeliczenie do pełnego wymiaru czasu pracy (pełnych etatów), o jakim mowa w § 1 rozporządzenia, należy rozumieć jako sumowanie etatów niepełnych do całych etatów, przy czym wyniku nie zaokrągla się.

W związku z powyższym odpisy za 2020 r. w spółce to 116.688,07 zł, a kwota, którą należało dodatkowo wpłacić na rachunek Funduszu wynosi 53.127,41 zł (116.688,07 zł - 63.560,66 zł).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.