Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Wydatkowanie środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wydatkowanie środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (513) z dnia 1.08.2020

1) Pracownik, który w tym roku korzystał już ze świadczeń sfinansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych obecnie wystąpił o dofinansowanie wczasów. Suma uzyskanego przez niego wsparcia przekroczy odpis podstawowy na ten rok. Czy jest to prawidłowe?

Tak, wydatkowania środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, dalej Funduszu na jedną osobę nie ocenia się ani nie warunkuje wysokością odpisu.

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa pracodawca w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową (organizacjami związkowymi). Tak wynika z art. 8 ust. 2 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, dalej ustawy. Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. Nie ma przy tym żadnych wytycznych co do kwoty wydatków na poszczególne cele. Wprowadzono jedynie zasadę, zgodnie z którą przy przyznawaniu ulgowych usług i świadczeń oraz wysokości dopłat z Funduszu należy wziąć pod uwagę kryterium socjalne, tj. sytuację życiową, rodzinną i materialną osoby uprawnionej. W pewnym zakresie możliwa jest też dystrybucja środków Funduszu pomijająca to kryterium. Jest to jednak uzasadnione wyjątkowo, np. w razie organizowania ogólnodostępnych imprez kulturalnych czy sportowych (por. m.in. wyrok SN z 10 lipca 2014 r., sygn. akt II UK 472/13, OSNP 2015/11/151 i wyrok SA w Białymstoku z 13 maja 2015 r., sygn. akt III AUa 514/15).

Wskazniki i stawki Wysokości odpisów na Fundusz podajemy w serwisie
www.wskazniki.gofin.pl.

Zasady socjalne mają na celu doprowadzić do sytuacji, w której osoby najbardziej potrzebujące otrzymują najwięcej świadczeń. Przy czym górny limit ustawowy nie istnieje. Może on wystąpić co najwyżej z powodu ograniczonych zasobów Funduszu.


2) Czy nie istnieje ryzyko, że pozostali pracownicy, rzadziej wyjeżdżający na wczasy, a w efekcie korzystający z Funduszu, zarzucą pracodawcy nierówne traktowanie?

Zarzut nierównego traktowania można stawiać wówczas, gdy wynika z niewłaściwego działania pracodawcy, np. traktowania pracownika znajdującego się w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie - tzw. dyskryminacja bezpośrednia (art. 183a § 3 K.p.). Jeśli omawiane środki są dystrybuowane zgodnie z regulaminem Funduszu, który jest ustalony w przypisanym trybie oraz z uwzględnieniem zasad wskazanych w ustawie, taki zarzut należy uznać za bezpodstawny. Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w powołanym wcześniej wyroku z 13 maja 2015 r.: "(...) Ustawodawca nie narzuca parytetów, wskazuje wyłącznie w art. 2 pkt 1 ustawy na obszary, w których działalność socjalna powinna być realizowana. (...)". Przy czym przeznaczenie całości lub większości zasobów Funduszu na dofinansowanie celów (np. wczasów zorganizowanych, wycieczek zagranicznych), z których w praktyce korzystają tylko najlepiej uposażeni, wydaje się nie spełniać celu Funduszu. W takim przypadku pracownik mógłby zwrócić się do związków zawodowych lub przedstawiciela pracowników, z którymi pracodawca uzgadniał regulamin, o wystąpienie z inicjatywą wprowadzenia zmian.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.