Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Zasady udzielania zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zasady udzielania zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (510) z dnia 10.06.2020

1) Zatrudniamy pracowników, którzy korzystają ze zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat. Jakie w związku z tym powinni przedstawić nam dokumenty?

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Prawo to:

  • jest niezależne od ilości dzieci w wieku do 14 lat pozostających na wychowaniu pracownika,
     
  • przysługuje pracownikowi już od dnia podjęcia zatrudnienia,
     
  • jest nabywane w każdym roku kalendarzowym, z tym że niewykorzystane w danym roku nie przechodzi na rok następny.

Jeżeli oboje rodzice pracują, z uprawnienia może korzystać tylko jedno, przy czym w doktrynie dominuje pogląd, że nie ma przeszkód aby rodzice dziecka podzielili się tym uprawnieniem (np. po 1 dniu). Gdy zatrudnionym jest jedynie jeden z rodziców, to jemu w całości przysługuje to zwolnienie. Ze względu na powyższe, pracodawca musi wiedzieć czy i w jakim zakresie pracownik będzie korzystał ze swojego prawa, dlatego na osobie zatrudnionej spoczywa obowiązek dostarczenia stosownego oświadczenia, w którym złoży zgodną z prawem deklarację. Oświadczenie to należy przechowywać w aktach zatrudnionego, w części B. Stanowi o tym przepis § 3 pkt 2 lit. p rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej.

Aktywne druki i formularze Oświadczenie w sprawie korzystania
z uprawnień związanych z rodzicielstwem,
dostępne jest w serwisie www.druki.gofin.pl

Sposób korzystania z omawianego prawa zależy od treści pierwszego wniosku złożonego w danym roku w sprawie zwolnienia od pracy ze względu na wychowywanie dziecka w wieku do 14 lat. Wniosek ten ma w zasadzie charakter porządkowy, bowiem pracownik wskazuje w nim termin, w którym będzie nieobecny w pracy w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem. Poza tym na jego podstawie ustala się sposób korzystania w danym roku kalendarzowym ze zwolnienia (w wymiarze dni lub godzin).

Zwracamy uwagę! Wniosek o udzielenie zwolnienia na dziecko w wieku do 14 lat składany każdorazowo przed skorzystaniem z wolnego w danym roku kalendarzowym przechowuje się razem z ewidencją czasu pracy (§ 6 pkt 1 lit. b rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej).


2) Pracownik złożył wniosek o udzielenie zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do lat 14 w wymiarze 1,5 godziny. Czy możemy udzielić tego zwolnienia na niepełną godzinę?

Wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników należałoby odpowiedzieć twierdząco. Takie postępowanie mogłoby być usprawiedliwione tym bardziej, że nie byłoby działaniem na niekorzyść pracownika. Dodatkowo warto również zauważyć, że są zawody, w których dobowy wymiar czasu pracy nie stanowi jedynie pełnych godzin (np. w zawodach medycznych dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godzin i 35 minut). Jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na zadane przez naszą redakcję pytanie zajęło stanowisko odmienne. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Zdaniem resortu pracy: "(...) zgodnie z art. 188 Kodeksu pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. O sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym tego zwolnienia decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym (art. 188 § 2 k.p.). Jak wynika z tego przepisu zwolnienie od pracy w celu opieki nad dzieckiem jest udzielane wyłącznie w dniach lub w wymiarze godzinowym. W związku z powyższym zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin powinno być wykorzystane godzinowo, co oznacza, że nie jest możliwe wykorzystanie tego zwolnienia w niepełnych godzinach (np. 0,5 godziny) (...)".

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.