Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Świadczenie z ZFŚS dla dziecka pracowników zatrudnionych w tym samym podmiocie

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Świadczenie z ZFŚS dla dziecka pracowników zatrudnionych w tym samym podmiocie

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (500) z dnia 10.01.2020

Co roku przyznajemy świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w postaci paczek mikołajkowych dla dzieci pracowników. W regulaminie wewnątrzzakładowym jest zapis, że paczki należą się dzieciom pracowników. W spółce jest jedno małżeństwo, mające jedno dziecko. Czy dziecko tych pracowników powinno otrzymać dwie paczki?

Postanowienie regulaminu zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej Funduszu) przyznające konkretne świadczenie (tu paczki mikołajkowe) dzieciom pracowników, a nie samym pracownikom powoduje, że dziecko powinno otrzymać jedno świadczenie (paczkę). Tak jest u Czytelnika, jeśli zapisy regulaminu są takie, jak przedstawione w pytaniu.

Do grona osób uprawnionych do korzystania z Funduszu należą nie tylko pracownicy, ale też ich rodziny - art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1352 ze zm.), dalej ustawy. Ustawa nie definiuje pojęcia "rodzina", pozostawiając to w gestii pracodawców. Pracodawca może np. posiłkować się w tym względzie definicją zawartą w art. 3 pkt 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 z późn. zm.). Według tego przepisu, rodzina to następujący jej członkowie: małżonkowie, rodzice dzieci, opiekun faktyczny dziecka oraz pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia, a także dziecko, które ukończyło 25. rok życia legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna. Odbiera on natomiast status członka rodziny dziecku, które pozostaje pod opieką opiekuna prawnego, pozostaje w związku małżeńskim, a także jest pełnoletnie i ma własne dziecko.

Ważne: Korzystając ze swobody w definiowaniu "rodziny" dla potrzeb Funduszu, pracodawca może wprowadzić granicę wiekową dzieci.

Pracodawca nie ma prawa ograniczania ustawowego kręgu osób uprawnionych do świadczeń z Funduszu, do którego należą pracownicy i ich rodziny. W takim razie, gdy zatrudnia w ramach stosunku pracy oboje małżonków, każde z nich może korzystać z Funduszu na takich samych zasadach. Do kompetencji pracodawcy należy jednak ustalenie w regulaminie Funduszu - wspólnie ze związkami zawodowymi lub przedstawicielem załogi - zasad i warunków korzystania z ulgowych usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, a także reguł przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej (art. 8 ust. 2-3 ustawy). Wolno mu zatem wprowadzić procedurę przyznawania konkretnych świadczeń w przypadku wystąpienia o nie przez oboje małżonków - pracowników, byleby nie naruszała ona tzw. kryterium socjalnego, czyli ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej (art. 8 ust. 1 ustawy). Jeśli tego nie uczyni, wówczas decydującym czynnikiem udzielania świadczenia powinna być grupa osób do niego uprawnionych. Oznacza to, że w sytuacji wskazania w regulaminie pracownika jako odbiorcy świadczenia (np. pracownik jest uprawniony do paczki mikołajkowej na każde swoje dziecko) każdy z małżonków musiałby je otrzymać. Natomiast w przypadku określenia dziecka pracownika jako osoby uprawnionej otrzyma ono tylko jedno świadczenie. U Czytelnika występuje drugi ze wskazanych wariantów, stąd dziecko, jako osoba uprawniona, powinno uzyskać tylko jedną paczkę mikołajkową.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.