Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Zobowiązanie pracownika do zwrotu kosztów szkolenia przy zatrudnieniu ...

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Zobowiązanie pracownika do zwrotu kosztów szkolenia przy zatrudnieniu terminowym

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (496) z dnia 10.11.2019

Pracodawca z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe, któremu częściowo sfinansował naukę zawarł umowę lojalnościową na okres dłuższy niż umowa o pracę na czas określony, która łączyła strony. Czy w przypadku, gdy pracownik nie będzie chciał kontynuować zatrudnienia, będzie zobowiązany do zwrotu kosztów szkolenia?

Nie, ponieważ rozwiązanie umowy o pracę na czas określony ze względu na upływ okresu, na który została zawarta, nie mieści się w katalogu przypadków, które zobowiązują pracownika do zwrotu kosztów szkolenia (szerzej podnoszenia kwalifikacji zawodowych). Katalog ten ma charakter zamknięty. Zgodnie z art. 1035 K.p. obejmuje on:

  • niepodjęcie przez pracownika, bez uzasadnionych przyczyn, podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo jego przerwanie,
     
  • rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w tzw. umowie szkoleniowej, nie dłuższym niż 3 lata,
     
  • rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracodawcy albo z powodu mobbingu, mimo braku spełnienia przesłanek do zastosowania takiego trybu zakończenia zatrudnienia - w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub po jego ukończeniu, w terminie określonym w tzw. umowie szkoleniowej, nie dłuższym niż 3 lata,
     
  • wypowiedzenie stosunku pracy przez pracownika, z wyjątkiem sytuacji, gdy jego przyczyną jest mobbing.

W każdej innej sytuacji niż wymieniona powyżej, konieczność zwrotu kosztów nie występuje, nawet jeśli jest zapisana w umowie szkoleniowej (zwanej również lojalnościową). Taka umowa określa prawa i obowiązki stron w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez pracownika, jeśli pracodawca zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ich zakończeniu (art. 1034 § 1 i 3 K.p.). W jej treści nie mogą być jednak umieszczane postanowienia mniej korzystne niż przepisy Kodeksu pracy o kwalifikacjach zawodowych pracowników (art. 1034 § 2 K.p.).

Aktywne druki i formularze Wzór umowy o podnoszenie kwalifikacji zawodowych dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl.

Według Sądu Najwyższego, pozostaje w zgodzie z prawem i zasadami współżycia społecznego umowa, na podstawie której pracownik za pomoc ze strony pracodawcy, np. pokrycia kosztów studiów, zobowiązuje się do przepracowania u tego pracodawcy oznaczonego okresu (por. wyrok z 21 listopada 2011 r., sygn. akt II PK 48/11, OSNP 2012/21-22/259). Zawierając ją na czas dłuższy niż okres trwania terminowej umowy o pracę, pracodawca musiał uwzględnić ryzyko nieodzyskania środków wydatkowanych na szkolenie pracownika. Przyjmuje się bowiem, że art. 1035 K.p. w zakresie przesłanek zwrotu kosztów szkolenia (w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po odbyciu tego szkolenia) ma charakter bezwzględnie obowiązujący, co oznacza, że nie wolno go interpretować rozszerzająco. Pracownik ma natomiast wolny wybór co do pracy, którą chce wykonywać (art. 10 § 1 K.p.).

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.