Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Wykorzystywanie zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat ...
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.czasopismaksiegowych.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Wykorzystywanie zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat w praktyce kadrowej

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (486) z dnia 10.06.2019

Pracownik zatrudniony na część etatu wystąpił o 45 minut wolnego na dziecko w wieku do 14 lat w dniu, w którym miał zaplanowane tyle samo minut pracy. Jak go udzielić, na dni czy godziny? Czy w tym drugim przypadku zarejestrować wolne na całą godzinę zegarową?

Pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia (art. 188 § 1 K.p.). W razie zatrudnienia na część etatu, uprawnienie udzielane na godziny podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu, a wynikającą z przeliczenia niepełną godzinę zaokrągla się w górę, do pełnej godziny.

Taki sam wymiar przysługuje osobom objętym obniżonymi normami, np. niepełnosprawnym, "białemu" personelowi podmiotu leczniczego (por. stanowisko resortu pracy, udostępnione naszemu Wydawnictwu 8 listopada 2016 r.).

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w wymiarze 1/2 etatu. Korzysta on z uprawnienia do wolnego na dziecko w wieku do 14 lat. Z tego tytułu w bieżącym roku może wykorzystać 2 dni zwolnienia od pracy, a gdyby wykorzystywał je na godziny - 8 godzin (16 godz. x 1/2 etatu).

Ważne: O sposobie wykorzystania zwolnienia na dziecko w wieku do 14 lat w danym roku kalendarzowym decyduje pracownik w pierwszym wniosku o udzielenie takiego zwolnienia złożonym w tym roku (art. 188 § 2 K.p.).

Przepis nie narzuca treści wniosku, a system lub rozkład czasu pracy nie determinuje sposobu wykorzystywania zwolnienia (pracownik może wybrać wersję dla siebie najkorzystniejszą). Omawiane zwolnienie nie jest "przerwą w pracy", co by wskazywało, że powinno przypadać na część dnia roboczego, ale "zwolnieniem od pracy". Jeśli pracownik wykorzystuje to uprawnienie na godziny, a posiadana przez niego pula na to pozwala, pracodawca nie powinien odrzucać wniosku o zwolnienie w wymiarze godzinowym obejmujące cały dzień.

Aktywne druki i formularze Wniosek o zwolnienie na dziecko w wieku
do 14 lat dostępny jest w serwisie
 www.druki.gofin.pl

Rozliczania i ewidencjonowania omawianego uprawnienia należy dokonywać stosownie do pierwszego wniosku o zwolnienie w danym roku kalendarzowym. Decyzja ta jest wiążąca przez cały rok, co oznacza, że pracownik do końca tego roku nie może jej zmienić. Wykorzystanie niepełnej godziny zegarowej pomniejsza pulę zwolnienia o tę część (ułamek). Jeżeli wniosek pracownika jest niejednoznaczny, pracodawca może zalecić jego uściślenie.

Przykład

Pracownik z poprzedniego przykładu w pierwszym w tym roku wniosku o zwolnienie na dziecko w wieku do 14 lat wystąpił o pół godziny wolnego. Należy uznać, że przewidział na ten rok godzinowe wykorzystywanie uprawnienia. Z jego puli (8 godz.) pracodawca powinien odjąć 0,5 godziny i w tym wymiarze zarejestrować zwolnienie od pracy w odpowiedniej pozycji ewidencji czasu pracy.

Przykład

Pracownik zatrudniony na 1/16 etatu korzysta z uprawnienia do wolnego na dziecko w wieku do 14 lat. Z tego tytułu w bieżącym roku może wykorzystać 2 dni zwolnienia od pracy, a gdyby wykorzystywał je na godziny - 1 godzinę (16 godz. x 1/16 etatu).

Na początku maja br. wystąpił on z wnioskiem o zwolnienie na dzień wskazując datę, w którym zaplanowane miał 45 minut pracy. Jeśli był to pierwszy wniosek w tym roku, to bez względu ile roboczogodzin zaplanowano, należy uznać, iż pracownik będzie wykorzystywał uprawnienie w dniach. Z puli zwolnienia należy odjąć 1 dzień, a w ewidencji odnotować zwolnienie przez 45 minut. Pracownik będzie mógł wykorzystać jeszcze jeden cały dzień zwolnienia od pracy, niezależnie od liczby zaplanowanych roboczogodzin.

Gdyby pracownik we wniosku wniósł: "o udzielenie 45 minut zwolnienia w dniu.....", to językowe brzmienie prowadziłoby do wniosku, że jest to deklaracja godzinowego wykorzystywania uprawnienia. Jednak mając na uwadze rozkład pracy, istniałaby niepewność co do sposobu rozumienia wniosku. Ten wariant byłby dla pracownika niekorzystny (z 1 godziny uprawnienia, która wynika z proporcji do wielkości etatu, pracownikowi pozostałoby tylko 15 minut). Warto byłoby zobowiązać zainteresowanego do uściślenia wniosku.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.