Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawo pracy  »  Inne zagadnienia  »   Odszkodowanie w razie zwolnienia pracownika z zakazu konkurencji
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odszkodowanie w razie zwolnienia pracownika z zakazu konkurencji

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (466) z dnia 10.08.2018

Podpisaliśmy z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po zakończeniu zatrudnienia. Ze względu na problemy finansowe chcielibyśmy się z niej wycofać. Czy możemy tego dokonać, a jeżeli tak, to jakie konsekwencje się z tym wiążą?

Pracodawca może "zwolnić" pracownika z zakazu konkurencji, ale jeżeli w umowie brak jest klauzuli umożliwiającej jej wypowiedzenie względnie warunku ją rozwiązującego, to do końca jej obowiązywania może być zmuszony wypłacać byłemu pracownikowi odszkodowanie.

Co do zasady, umowę o zakazie konkurencji podpisuje się na okres trwania stosunku pracy (art. 1011 K.p.). Zdarza się jednak, że z powodu dostępu do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, strony zawierają umowę mającą trwać po jego ustaniu.

Umowa o zakazie konkurencji, która ma obowiązywać po zakończeniu stosunku pracy, jest wzajemną umową prawa cywilnego. Każda ze stron przejmuje na siebie obowiązki, z których musi się rozliczyć. Zgodnie z treścią tego rodzaju stosunku, były pracownik powinien powstrzymać się od działań, których podjęcie mogłoby przynieść szkodę zatrudniającemu, a pracodawca jest zobligowany wypłacać mu za to odszkodowanie (art. 1012 § 1 K.p.). Jedna strona takiej umowy może zwolnić się z jej wykonania jedynie za zgodą drugiej. Kiedy więc w jej treści nie zostanie zawarta klauzula o możliwości wcześniejszego wypowiedzenia lub wskazany warunek rozwiązujący, a ustaną przyczyny, dla których ją zawarto, to nawet jeżeli pracodawca zwolni byłego pracownika z obowiązku lojalności (niepodejmowania działalności konkurencyjnej), nadal będzie musiał wypłacać mu odszkodowanie, chyba że ten dobrowolnie z niego zrezygnuje. Skoro bowiem umowa o zakazie konkurencji jest wzajemną, to dopóki były pracownik będzie dotrzymywał swojej części zobowiązania, dopóty nie będzie żadnych podstaw, żeby druga strona, czyli były pracodawca, tego nie czynił.

Wysokość odszkodowania powinna zostać określona w umowie, a w razie braku takiego zapisu wynosi 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji; odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach (art. 1012 § 3 K.p.).

W umowie warto uwzględnić zapisy, które pozwolą byłemu pracodawcy zwolnić się z obowiązku płacenia odszkodowania w razie ustania przyczyny, dla której zakaz konkurencji podpisano (por. wyrok SN z 7 czerwca 2011 r., sygn. akt II PK 322/10). Do tych umów znajdują zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego. Można w niej zamieścić klauzule zezwalające na ich wcześniejsze zakończenie poprzez wypowiedzenie, odstąpienie, albo ustanowienie warunku, którego spełnienie się spowoduje wygaśnięcie umowy.

Inne zagadnienia - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.