Niedawno zmarł mój ojciec. Ja i brat jesteśmy jedynymi spadkobiercami ustawowymi. Z uwagi na zadłużenie ojca postanowiłem spadek odrzucić. Mam dwoje małoletnich dzieci i podobno w tej sytuacji moja część spadku przechodzi na nie. Nie chcę, aby dzieci przejęły zadłużenia ojca. W jaki sposób odrzucić spadek w imieniu dzieci?
W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, niemniej część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku. W opisanej sprawie spadek odziedziczyły dzieci zmarłego (Czytelnik i jego brat) - każde z nich ma prawo do połowy spadku. Z pytania wynika, że Czytelnik spadek odrzucił. W myśl przepisów, jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych (przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych). Czytelnik (dziecko zmarłego) spadek odrzucił, zatem traktowany jest, jakby nie dożył otwarcia spadku, co oznacza, że przypadający mu udział (1/2 spadku) przypada w równych częściach (po 1/2) dwojgu jego dzieciom. Każde z tych dzieci ma zatem w opisanej sytuacji prawo do 1/4 spadku.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W sytuacji gdy dziecko zmarłego odrzuca spadek, bieg terminu na złożenie wspomnianego oświadczenia przez jego dzieci liczy się od skutecznego odrzucenia spadku przez ich rodzica. Odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci jest czynnością zarządu majątkiem dziecka. Co istotne, jeżeli dziecko jest powołane do dziedziczenia wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica (tak jak w omawianym przypadku), to czynność polegająca na odrzuceniu spadku w imieniu dziecka przez rodzica, któremu w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, gdy jest dokonywana za zgodą drugiego z rodziców, któremu również w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, albo gdy jest dokonywana wspólnie, nie wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego bądź sądu spadku - jeżeli spadek odrzucają inni zstępni rodziców tego dziecka.
W razie braku porozumienia rodziców na odrzucenie spadku konieczne jest uzyskanie zezwolenia sądu. Co istotne, jeżeli złożenie oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zezwolenia sądu, bieg terminu do złożenia oświadczenia ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania sądowego w tym przedmiocie.
|