Ojciec w testamencie przekazał cały swój majątek dwójce swoich dzieci z drugiego małżeństwa. Natomiast ja nic w testamencie nie otrzymałam, nie zostałam jednak formalnie wydziedziczona - nie było do tego podstaw. Z tego, co się orientuję, mogę domagać się od spadkobierców zachowku. Czy spadkobiercy odpowiadają za zapłatę zachowku solidarnie, czy stosownie do przysługujących im udziałów w spadku?
Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału - jest to tzw. zachowek. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, bądź w postaci świadczenia od fundacji rodzinnej lub mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia. Z reguły zatem to spadkobiercy odpowiadają za zapłatę zachowku, choć zdarzają się sytuacje, że odpowiedzialność taką ponoszą inne osoby (np. osoba, na której rzecz uczyniono zapis windykacyjny).
Do długów spadkowych należy m.in. obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek.
Do długów spadkowych należą m.in. koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, obowiązek zaspokojenia roszczeń o zachowek oraz obowiązek wykonania zapisów zwykłych i poleceń. Stanowi o tym art. 922 § 3 Kodeksu cywilnego.
Do chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Jeżeli jeden ze spadkobierców spełnił świadczenie, może on żądać zwrotu od pozostałych spadkobierców w częściach, które odpowiadają wielkości ich udziałów. Zatem to od decyzji wierzyciela zależy, czy będzie żądał zapłaty zachowku od jednego spadkobiercy, czy od kliku.
Natomiast od chwili działu spadku spadkobiercy i osoby, na których rzecz zostały uczynione zapisy windykacyjne, ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe proporcjonalnie do wartości otrzymanych przez nich przysporzeń (art. 10342 K.c.). Od tego momentu wierzyciel nie może zatem żądać zapłaty całego zachowku tylko od jednego spadkobiercy.
|