Przed laty otrzymałem w spadku po mamie nieruchomość. Chciałbym ją teraz sprzedać. Udałem się do notariusza celem uzgodnienia warunków sprzedaży, wysokości taksy notarialnej. W czasie spotkania notariusz poinformował mnie, że będę potrzebował zaświadczenia z urzędu skarbowego, z którego wynikać ma, że dopełniłem formalności podatkowych w związku z nabyciem spadku. Czy notariusz ma prawo żądać ode mnie takiego dokumentu? Jeśli tak, to czy może on samodzielnie wystąpić do urzędu o wydanie takiego zaświadczenia?
Takie prawo, a w zasadzie obowiązek, nakłada na notariusza art. 19 ust. 6 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2021 r. poz. 1043). W myśl powołanego przepisu, jeżeli przedmiotem aktu notarialnego, który ma być sporządzony, lub dokumentu, co do którego notariusz ma uwierzytelnić podpis, ma być zbycie praw do spadku albo zbycie lub obciążenie rzeczy lub praw majątkowych uzyskanych tytułem m.in. dziedziczenia, notariusz może dokonać tych czynności tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po przedstawieniu zaświadczenia wydanego przez naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że nabycie jest zwolnione od podatku, że należny podatek został zapłacony albo zobowiązanie podatkowe wygasło wskutek przedawnienia.
Z taką sytuacją mamy do czynienia w omawianej sprawie - Czytelnik chce, aby notariusz sporządził akt notarialny sprzedaży nieruchomości, którą odziedziczył po swojej mamie.
Taki wniosek do organu podatkowego może złożyć tylko podatnik. Wspomnianego obowiązku nie można utożsamiać z faktem, że notariusz jest uprawniony do wystąpienia o wydanie tego zaświadczenia we własnym imieniu i na własną rzecz jako adresat tego przepisu w sytuacji, gdy ma on tylko sporządzić akt notarialny dokumentujący umowę sprzedaży. Nie można bowiem uznać, iż to notariusz, do którego sprzedający zwracają się z prośbą o sporządzenie aktu notarialnego jest stroną mającą interes prawny w uzyskaniu takiego zaświadczenia, a nie stawający do aktu (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 stycznia 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 1779/18).
Podstawą prawną wydania przedmiotowego zaświadczenia jest art. 306a § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, który przewiduje, że organ podatkowy wydaje zaświadczenie, jeżeli urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego wymaga przepis prawa. Zaświadczenie takie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania.
|