POLECAMY |
||
Jestem jednym ze spadkobierców po mamie. Spadek, podobnie jak rodzeństwo, przyjąłem z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe. Nie chcę jednak zajmować się dalszymi formalnościami, zamierzam spieniężyć swój udział w spadku. Czy, jeśli go sprzedam, zostanę zwolniony z odpowiedzialności za długi spadkowe?
NIE. Spadkobierca, który przyjął spadek, ma prawo zbyć spadek w całości bądź w części - dotyczy to również udziału w spadku. Przewiduje to art. 1051 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.). Umowa zobowiązująca do zbycia spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej spadek, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do zbycia spadku. Skutkiem podpisania wspomnianej umowy jest wstąpienie nabywcy spadku w prawa i obowiązki spadkobiercy. Zatem nabywca ma prawo do podejmowania czynności, których wcześniej mógł dokonać zbywca, np. złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - jeśli nie doszło jeszcze do formalnego potwierdzenia praw do spadku.
Dla Czytelnika kluczowe jest, że nabywca spadku ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe w tym samym zakresie co zbywca. Ich odpowiedzialność względem wierzycieli jest solidarna. Solidarna odpowiedzialność dłużników polega na tym, że wierzyciel ma prawo dochodzić całości bądź części wierzytelności od każdego z dłużników z osobna czy też od wszystkich dłużników łącznie. Aż do całkowitego spłacenia należności wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani, tj. muszą liczyć się z koniecznością uregulowania długu. Oznacza to, że zbywca nie zostaje zwolniony względem wierzycieli spadkowych z odpowiedzialności za spłatę zobowiązań spadkodawcy.
W razie braku odmiennych postanowień umownych nabywca ponosi względem zbywcy odpowiedzialność za to, że wierzyciele nie będą od niego żądali spełnienia świadczeń na zaspokojenie długów spadkowych. Strony umowy mogą zatem ukształtować wzajemne prawa i obowiązki w zakresie odpowiedzialności za długi w różny sposób, jednak nie wpłynie to na uprawnienia wierzycieli spadkowych (jest to ich wewnętrzna relacja). O ile zatem umowa nie stanowi inaczej, w sytuacji gdy zbywca spadku spłaciłby wierzyciela spadkowego, będzie mu przysługiwać regres wobec nabywcy spadku, tj. będzie mógł domagać się od nabywcy spadku zwrotu środków wypłaconych wierzycielowi spadkowemu.
Zbycie spadku nie zwalnia z odpowiedzialności za długi spadkowe.
|