Facebook

Jak szukać?»

Uwaga: Do 29 lutego - przekazanie do ZUS informacji o zarobkach emerytów i rencistów Uwaga: Do 28 lutego - przekazanie ubezpieczonym rocznych informacji o składkach przekazanych do ZUS za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin złożenia do urzędu skarbowego PIT-16A za 2023 r. 29 lutego 2024 r. (czwartek) mija termin przekazania podatnikowi i do urzędu skarbowego IFT-1R za 2023 r.
Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Dziedziczenie majątku po śmierci małżonka
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Dziedziczenie majątku po śmierci małżonka

Gazeta Podatkowa nr 26 (1901) z dnia 31.03.2022
Dawid Szwarc

Kilka tygodni temu zmarł mój mąż. Pozostawaliśmy we wspólności majątkowej. Przez ostatnie lata tylko mąż był aktywny zawodowo. Do spadku poza mną powołanych jest czworo dzieci męża z poprzedniego związku - mąż nie spisał testamentu. Czy to prawda, że jako małżonka mam prawo do większej części spadku niż pozostali spadkobiercy?

Nie, co jednak nie oznacza, że Czytelniczce nie przypadnie większa część majątku w związku ze śmiercią jej męża. Nie będzie to jednak tylko następstwem dziedziczenia, ale udziału w majątku wspólnym, który małżonkowie zgromadzili.

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych. Jednak część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku. Tak przewiduje art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego. Zatem już z treści powołanego przepisu wynika, że w pewnych przypadkach, tylko z samego faktu dziedziczenia, małżonkowi spadkodawcy będzie przysługiwać większy udział w spadku. Jeśli przykładowo zmarły pozostawił czworo dzieci i małżonka, małżonek uzyska 1/4 spadku, natomiast pozostałe 3/4 spadku będzie musiało zostać podzielone pomiędzy czworo dzieci, tj. każde z dzieci otrzyma po 3/16 spadku.

Niemniej jednak rzeczywiście, gdy małżonkowie pozostawali we wspólności majątkowej, małżonek-spadkobierca uzyskuje często większą część majątku niż pozostali spadkobiercy - nie na skutek samego dziedziczenia, ale własnego udziału w majątku wspólnym, który zgromadził ze zmarłym małżonkiem. W skład spadku wchodzi majątek spadkodawcy. Jeśli małżonek pozostawał w ustroju wspólności majątkowej, będzie to jego majątek osobisty oraz, co do zasady, połowa majątku wspólnego, który został zgromadzony w czasie małżeństwa (ściśle - w okresie, gdy w małżeństwie obowiązywała wspólność majątkowa). Z chwilą śmierci małżonka wspólność majątkowa ustaje i majątek wspólny, który do tej pory był niepodzielny, przekształca się w majątek objęty współwłasnością udziałową, tj. podzielną. Każdy z małżonków, co do zasady, posiada połowę takiego majątku. Jedna połowa tego majątku wejdzie do masy spadkowej. Drugą połowę zachowa małżonek pozostający przy życiu, ale nie na skutek dziedziczenia. Ta bowiem część wspólnego majątku stanowiła jego własność. Z kolei dziedziczenie to kwestia nabywania własności "po kimś", po jego śmierci.

Z ekonomicznego punktu widzenia po śmierci współmałżonka Czytelniczce może przypaść większa część majątku, nie tylko dlatego, że posiada ona największy udział w spadku (1/4 w stosunku do 3/16 dla każdego z pozostałych spadkobierców), ale że niezależnie od dziedziczenia posiada ona udział w majątku wspólnym zgromadzonym w czasie małżeństwa.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Przydatne linki
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.