POLECAMY |
||
Kilka miesięcy temu zmarł mój ojciec. Wraz z rodzeństwem i mamą (żoną ojca) przyjęliśmy spadek. Teraz chcemy wnieść do sądu sprawę o stwierdzenie nabycia spadku. Co powinno znaleźć się we wniosku wszczynającym takie postępowanie? Jaką opłatę sądową należy z tego tytułu uiścić?
Sąd na wniosek osoby mającej w tym interes stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Notariusz na zasadach określonych w przepisach odrębnych sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Osobą mającą interes prawny w przedmiotowej sprawie jest w szczególności spadkobierca. Stwierdzenie nabycia spadku oraz poświadczenie dziedziczenia nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku. Uzyskanie dokumentu potwierdzającego nabycie spadku jest o tyle istotne, że względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia, spadkobierca może udowodnić swoje prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia.
Wniosek o wszczęcie postępowania powinien czynić zadość przepisom o pozwie, z tą zmianą, że zamiast pozwanego należy wymienić zainteresowanych w sprawie. Wyłącznie właściwym w omawianej sprawie jest sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zwykłego pobytu w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m.st. Warszawy.
We wniosku wskazać trzeba osobę wnioskodawcy i uczestników, podając: imiona, nazwiska i adresy zamieszkania oraz numery PESEL. Uczestnikiem musi być każdy, kto wchodzi w rachubę jako spadkobierca testamentowy lub ustawowy. We wniosku należy oznaczyć sąd, do którego kieruje się pismo, a sam dokument musi być podpisany. Do wniosku trzeba dołączyć m.in. odpis aktu zgonu spadkodawcy oraz określić, czego wnioskodawca się domaga. Wnioskodawca składając pismo musi uiścić stałą opłatę sądową w wysokości 100 zł. Sąd spadku bada z urzędu, kto jest spadkobiercą. W szczególności bada, czy spadkodawca pozostawił testament, oraz wzywa do złożenia testamentu osobę, co do której będzie uprawdopodobnione, że testament u niej się znajduje. Jeżeli testament zostanie złożony, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia. Sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po przeprowadzeniu rozprawy, na którą wzywa wnioskodawcę oraz osoby mogące wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi.
Prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku sąd niezwłocznie wpisuje, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do Rejestru Spadkowego. Wysokość opłaty za dokonanie takiego wpisu wynosi 5 zł.
|