POLECAMY |
||
Miesiąc temu zmarł mój ojciec. Przyjąłem po nim spadek jako jedyny spadkobierca ustawowy. Od pewnego czasu nie miałem kontaktów z ojcem, niewiele wiem o jego finansach. Wiem, jakie nieruchomości i ruchomości posiadał ojciec. Nie mam jednak żadnej wiedzy, czy i ile miał rachunków bankowych. Domyślam się, że na rachunkach mogą znajdować się oszczędności ojca. Czy można w jakiś prosty sposób uzyskać od banków informację o rachunkach zmarłego?
TAK. Co więcej, o podanie takiej informacji nie trzeba prosić każdego banku z osobna. Przewidziano bowiem tzw. zbiorczą informację o rachunkach bankowych.
Bank jest zobowiązany udzielić posiadaczowi rachunku bankowego, będącemu osobą fizyczną, osobie, która uzyskała tytuł prawny do spadku po posiadaczu rachunku, oraz zarządcy sukcesyjnemu, zbiorczej informacji m.in. o rachunkach bankowych posiadacza, w tym rachunkach wspólnych - bez wskazania danych współposiadacza, a także rachunkach posiadacza rachunku bankowego prowadzonych w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, w tym rachunkach wspólnych - bez wskazania danych współposiadacza. Przewiduje to art. 92ba ust. 1 Prawa bankowego (Dz. U. z 2020 r. poz. 1896 ze zm.). W zbiorczej informacji wskazuje się podmiot, który prowadzi albo prowadził rachunek, numery rachunków wynikające z umowy rachunku oraz informację, czy rachunki są nadal prowadzone. W informacji tej nie znajdzie się jednak informacja o stanie rachunku bankowego. Wspomniana informacja umożliwia zorientowanie się w rzeczywistym stanie masy spadkowej.
Termin "osoba, która nabyła prawa do spadku" nie obejmuje np. zapisobiercy windykacyjnego. W przypadku spadkobiercy istotne jest przedłożenie nie tyle testamentu czy aktu zgonu posiadacza rachunku, co np. prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku bądź notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.
Co istotne, wniosek w tej sprawie osoba uprawniona może złożyć do dowolnego banku czy SKOK-u. Zbiorczą informację bank jest zobowiązany pozyskać ze specjalnie do tego utworzonej Centralnej informacji o rachunkach, zaraz po otrzymaniu pisemnego żądania od osoby uprawnionej i zweryfikowaniu jej tytułu prawnego. Taka informacja musi być przekazana przez bank niezwłocznie po jej pozyskaniu z Centralnej (...). Bank może za dostarczenie wspomnianej informacji zażądać opłaty, przy czym opłata nie może być wyższa niż koszt wygenerowania takiej informacji.
|