POLECAMY |
||
Wuj przekazał mi w spadku swoją firmę z uwagi na to, że od lat pomagałem mu w prowadzeniu działalności. Podobno pomimo tego, że nie jestem dzieckiem spadkodawcy, nie muszę płacić podatku od nabycia jego przedsiębiorstwa. O czym dokładnie mowa?
Chodzi o zwolnienie podatkowe w związku z nabyciem własności przedsiębiorstwa należącego do osoby fizycznej.
Zwalnia się od podatku nabycie w drodze dziedziczenia lub zapisu windykacyjnego własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim, pod warunkiem:
1) zgłoszenia przez nabywcę nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego,
2) prowadzenia tego przedsiębiorstwa przez nabywcę przez okres co najmniej 2 lat od dnia jego nabycia.
Przewiduje to art. 4b ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2019 r. poz. 1813 ze zm.). W sytuacji gdy przedsiębiorstwo nabędzie więcej niż jedna osoba, zwolnienie przysługuje tym nabywcom, którzy będą je prowadzili przez wymagany okres. Zgłoszenia należy dokonać na urzędowym formularzu SD-ZP. Warunki określone powyżej uważa się za zachowane także w przypadku, gdy przedsiębiorstwo zostało w całości wniesione jako wkład do spółki, a objęte w zamian udziały lub akcje nie zostaną zbyte przed upływem 2 lat od dnia nabycia własności przedsiębiorstwa lub udziału w nim.
Formularz SD-ZP dostępny jest w Programie DRUKI Gofin.
Omawiane zwolnienie podatkowe nie jest zatem ograniczone podmiotowo, tj. może z niego skorzystać osoba fizyczna, która nabywa przedsiębiorstwo innej osoby fizycznej po jej śmierci, nawet jeśli nie należy do tzw. najbliższej rodziny. To istotna różnica porównując to zwolnienie z tzw. całkowitym zwolnieniem podatkowym, które wchodzi w grę tylko w przypadku, gdy nabywca zaliczany jest do tzw. zerowej grupy podatkowej. Kolejną różnicą jest to, że zwolnienie w przypadku nabycia firmy dotyczy tylko nabycia w związku z dziedziczeniem po właścicielu przedsiębiorstwa bądź w drodze zapisu windykacyjnego, gdy tzw. całkowite zwolnienie podatkowe wchodzi w grę także wtedy, gdy nabycie następuje na podstawie innego zdarzenia prawnego, np. umowy darowizny.
|