POLECAMY |
||
Jestem właścicielem niewielkiej działki budowlanej. Pozostaję w związku małżeńskim i nieruchomość ta wchodzi w skład majątku wspólnego. Chciałbym podarować tę działkę bratu. Żona wyraża na to zgodę. Pojawiła się wątpliwość czy brat będzie musiał zapłacić od takiej darowizny podatek. Wiem, że rodzeństwo może skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Co w sytuacji, gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość należąca jednak formalnie również do mojej żony (na zasadzie wspólności majątkowej)?
W sytuacji gdy nabywcą rzeczy (prawa), na podstawie umowy darowizny, jest osoba należąca do zerowej grupy podatkowej, po spełnieniu warunków może skorzystać ze zwolnienia podatkowego i podatku nie płacić, niezależnie od wartości przysporzenia. Jednym z takich warunków jest dokonanie zawiadomienia urzędu skarbowego o darowiźnie, na urzędowym formularzu SD-Z2, w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku darowizny nieruchomości sprawa jest znacznie uproszczona - nabywca nie musi o niczym zawiadamiać, gdyż umowa jest zawierana w formie aktu notarialnego i obowiązek zawiadomienia wykonuje notariusz.
Wspomniana nieruchomość stanowi składnik majątku wspólnego Czytelnika i jego żony. Małżonek ma prawo dokonać darowizny przedmiotu wchodzącego w skład majątku wspólnego samodzielnie. Taka obowiązuje podstawowa zasada zarządzania majątkiem wspólnym, tj. zasada samodzielności, ograniczona jednak kilkoma wyjątkami. Jeden z nich polega na tym, że w pewnych przypadkach na dokonanie czynności dotyczącej majątku wspólnego przez jednego małżonka wymaga się zgody drugiego małżonka. Zgodnie z przepisami zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania m.in. darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych. Tak przewiduje art. 37 § 1 pkt 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Nie ma wątpliwości, że współmałżonek (tu: żona Czytelnika) jest również właścicielem wspomnianej w pytaniu nieruchomości (na zasadach ustawowej wspólności majątkowej). Z drugiej jednak strony, jeśli umowę darowizny zawiera wyłącznie Czytelnik, to tylko on jest stroną takiej umowy, figuruje w niej jako zbywca. Nie zmienia tego fakt, że współmałżonek wyraził zgodę na podpisanie takiej umowy. Wyrażenie zgody na dokonanie czynności prawnej przez współmałżonka nie sprawia, że również on formalnie zawiera taką umowę. Tym samym Czytelnik, podpisując akt notarialny darowizny nieruchomości ze swoim bratem, jest jedyną osobą, którą można określić jako zbywca. Pozwala to nabywcy (bratu Czytelnika) skorzystać ze zwolnienia podatkowego jako osoba należąca do zerowej grupy podatkowej. Jego relacja względem zbywcy polega na byciu rodzeństwem.
|