Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Darowizna z majątku wspólnego na rzecz rodzeństwa

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Darowizna z majątku wspólnego na rzecz rodzeństwa

Gazeta Podatkowa nr 63 (1729) z dnia 6.08.2020
Dawid Szwarc

Jestem właścicielem niewielkiej działki budowlanej. Pozostaję w związku małżeńskim i nieruchomość ta wchodzi w skład majątku wspólnego. Chciałbym podarować tę działkę bratu. Żona wyraża na to zgodę. Pojawiła się wątpliwość czy brat będzie musiał zapłacić od takiej darowizny podatek. Wiem, że rodzeństwo może skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Co w sytuacji, gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość należąca jednak formalnie również do mojej żony (na zasadzie wspólności majątkowej)?

W sytuacji gdy nabywcą rzeczy (prawa), na podstawie umowy darowizny, jest osoba należąca do zerowej grupy podatkowej, po spełnieniu warunków może skorzystać ze zwolnienia podatkowego i podatku nie płacić, niezależnie od wartości przysporzenia. Jednym z takich warunków jest dokonanie zawiadomienia urzędu skarbowego o darowiźnie, na urzędowym formularzu SD-Z2, w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku darowizny nieruchomości sprawa jest znacznie uproszczona - nabywca nie musi o niczym zawiadamiać, gdyż umowa jest zawierana w formie aktu notarialnego i obowiązek zawiadomienia wykonuje notariusz.

Wspomniana nieruchomość stanowi składnik majątku wspólnego Czytelnika i jego żony. Małżonek ma prawo dokonać darowizny przedmiotu wchodzącego w skład majątku wspólnego samodzielnie. Taka obowiązuje podstawowa zasada zarządzania majątkiem wspólnym, tj. zasada samodzielności, ograniczona jednak kilkoma wyjątkami. Jeden z nich polega na tym, że w pewnych przypadkach na dokonanie czynności dotyczącej majątku wspólnego przez jednego małżonka wymaga się zgody drugiego małżonka. Zgodnie z przepisami zgoda drugiego małżonka jest potrzebna do dokonania m.in. darowizny z majątku wspólnego, z wyjątkiem drobnych darowizn zwyczajowo przyjętych. Tak przewiduje art. 37 § 1 pkt 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Nie ma wątpliwości, że współmałżonek (tu: żona Czytelnika) jest również właścicielem wspomnianej w pytaniu nieruchomości (na zasadach ustawowej wspólności majątkowej). Z drugiej jednak strony, jeśli umowę darowizny zawiera wyłącznie Czytelnik, to tylko on jest stroną takiej umowy, figuruje w niej jako zbywca. Nie zmienia tego fakt, że współmałżonek wyraził zgodę na podpisanie takiej umowy. Wyrażenie zgody na dokonanie czynności prawnej przez współmałżonka nie sprawia, że również on formalnie zawiera taką umowę. Tym samym Czytelnik, podpisując akt notarialny darowizny nieruchomości ze swoim bratem, jest jedyną osobą, którą można określić jako zbywca. Pozwala to nabywcy (bratu Czytelnika) skorzystać ze zwolnienia podatkowego jako osoba należąca do zerowej grupy podatkowej. Jego relacja względem zbywcy polega na byciu rodzeństwem.

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.