Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Spłata długu przez współkredytobiorcę to nie darowizna

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Spłata długu przez współkredytobiorcę to nie darowizna

Gazeta Podatkowa nr 38 (1704) z dnia 11.05.2020
Dawid Szwarc

Chcemy pomóc córce w kupnie mieszkania, dlatego postanowiliśmy, że razem z nią będziemy stroną umowy kredytowej, z której środki zostaną przeznaczone na zakup lokalu (wszyscy będziemy solidarnie zobowiązani za spłatę kredytu). Stroną kupującą mieszkanie będzie natomiast wyłącznie córka. Umówiliśmy się z nią, że przez pierwszy rok to wyłącznie my będziemy spłacać raty, później ten obowiązek ma przejąć córka. Czy nasza pomoc stanowi w tym przypadku darowiznę i nakłada na córkę jakieś obowiązki podatkowe?

NIE. W omawianej sytuacji rodzice będą wraz z córką kredytobiorcami, ale nie staną się właścicielami mieszkania zakupionego przez córkę z wykorzystaniem takiego kredytu. Wątpliwości wynikają z tego, że z ekonomicznego punktu widzenia majątek córki Czytelników powiększy się za darmo z uwagi na to, że rodzice zobowiązali się przez pewien czas spłacać całość rat kredytu. Z punktu widzenia prawa kluczowe w omawianej sprawie jest to, że rodzice będą sami zobowiązani względem banku do dokonywania płatności - będą bowiem stroną umowy o kredyt hipoteczny. Każdy kredytobiorca ponosi solidarną odpowiedzialność za zapłatę długu. Polega ona na tym, że wierzyciel (tu: bank) może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników (tu: kredytobiorców) łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a spłacenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych.

Spłacając kredyt, rodzice będą spłacać swój własny, a nie cudzy dług. Gdyby nie byli stroną umowy kredytowej i w takich okolicznościach regulowaliby raty za swoją córkę (kredytobiorcę), wówczas faktycznie takie przysporzenie nieodpłatne stanowiłoby darowiznę, co nakładałoby na obdarowaną konkretne obowiązki związane z podatkiem od spadków i darowizn. Pamiętać trzeba, że przepisów podatkowych nie można interpretować w sposób rozszerzający. Katalog zdarzeń podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn zawiera art. 1-2 ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2019 r. poz. 1813) i nie ma w nim takich zdarzeń, o których mowa w pytaniu.

Nie ma również znaczenia fakt, że nieruchomość, której zakup finansowany będzie wspomnianym kredytem, będzie wyłącznie własnością córki Czytelników. Podstawą prawną spłacania rat kredytu przez rodziców będzie umowa kredytu hipotecznego, której będą stroną, a nie jakaś inna umowa (np. kupna nieruchomości). W świetle powyższego wspomniane przysporzenia nie będą podlegać powołanej ustawie.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.