Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Darowizna dla dziecka pozostającego w związku małżeńskim

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Darowizna dla dziecka pozostającego w związku małżeńskim

Gazeta Podatkowa nr 21 (1687) z dnia 12.03.2020
Dawid Szwarc

Mój syn pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje wspólność majątkowa. Chciałem podarować mu działkę budowlaną. Czy na skutek takiej darowizny właścicielem tej działki stanie się również żona syna? Czy jako darczyńca mam w ogóle w tej sytuacji prawo podjąć decyzję o tym, komu ostatecznie przypadnie prawo własności?

Sprawa jest złożona. Czym innym bowiem jest decydowanie o tym, do którego majątku małżonków ma trafić darowana rzecz, a czym innym wpływanie na to, jak ostatecznie będzie wyglądać kwestia prawa własności.

Wspólność majątkowa małżonków obejmuje przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Dotyczy to w szczególności pobranego wynagrodzenia za pracę każdego z małżonków, jak również dochodu z majątku wspólnego, a także z majątku osobistego każdego z małżonków. Natomiast przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku osobistego małżonka należą m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, jak również przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę. Wynika to z art. 33 pkt 1 i pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2019 r. poz. 2086 ze zm.).

W przypadku dziedziczenia czy darowizny opisany skutek nie nastąpi, jeśli darczyńca (spadkodawca) postanowi inaczej. Jeśli zatem Czytelnik chce, aby działka trafiła wyłącznie do majątku jego syna (czyli do jego majątku osobistego), nie musi nic więcej robić, tj. wystarczy podpisać z synem umowę darowizny w formie aktu notarialnego. Gdy jednak zechce, aby właścicielami działki byli oboje małżonkowie na zasadach współwłasności bezudziałowej, powinien poprosić notariusza o sporządzenie stosownego zapisu i wprowadzenie go do aktu notarialnego. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji nie ma potrzeby, aby żona syna Czytelnika była również stroną umowy. Skutek wejścia działki do majątku wspólnego nastąpi także wtedy, gdy Czytelnik podpisze umowę wyłącznie ze swoim synem.

Ponadto warto zaznaczyć, że inwestycje poczynione na wspomnianym gruncie będą również wyłączną własnością jego właściciela. Jeśli zostaną sfinansowane z majątku wspólnego (np. z wynagrodzeń za pracę, kredytu), w przyszłości pojawi się konieczność dokonania rozliczenia nakładów). Stanie się tak np. z chwilą podziału majątku wspólnego z uwagi na wprowadzenie rozdzielności majątkowej czy w wyniku działu majątku po rozwodzie.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.