Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Odrzucenie spadku w celu uniknięcia spłaty długów

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odrzucenie spadku w celu uniknięcia spłaty długów

Gazeta Podatkowa nr 7 (1673) z dnia 23.01.2020
Dawid Szwarc

Mój dłużnik, który mimo upływu terminu nie spłacił należności, miał odziedziczyć spadek po swoim ojcu. Wcześniej egzekucja komornicza wszczęta z mojego wniosku okazała się bezskuteczna z uwagi na brak majątku dłużnika. Liczyłem, że po otrzymaniu spadku będę mógł w końcu odzyskać należne mi pieniądze. Okazało się jednak, że dłużnik zdecydował się spadek odrzucić. Jest to dla mnie niezrozumiałe, bo z tego co wiem, majątek ojca dłużnika był spory. Podobno nikt nie może zostać zmuszony do przyjęcia spadku, nawet osoba zadłużona. Czy mam zatem prawo w jakimś trybie zakwestionować decyzję dłużnika?

Nikt nie może być zmuszony do przyjęcia spadku, niezależnie od wartości spadku czy stanu własnego majątku (np. sporego zadłużenia). Decyzja o dziedziczeniu ostatecznie należy zatem do spadkobiercy powołanego do spadku (z mocy ustawy czy w testamencie). Ma on wskazany w przepisach termin, w którym może złożyć oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku. Może to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku (czyli najczęściej z chwilą powzięcia decyzji o śmierci spadkodawcy). Nie oznacza to jednak, że w szczególnych przypadkach wierzycielowi spadkobiercy nie przysługują pewne środki służące ochronie jego uzasadnionych interesów.

W myśl art. 1024 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.), jeżeli spadkobierca odrzucił spadek z pokrzywdzeniem wierzycieli, każdy z wierzycieli, którego wierzytelność istniała w chwili odrzucenia spadku, może żądać, aby odrzucenie spadku zostało uznane za bezskuteczne w stosunku do niego. Stosuje się wówczas przepisy o ochronie wierzycieli w razie niewypłacalności dłużnika. Uznania odrzucenia spadku za bezskuteczne można żądać w ciągu 6 miesięcy od chwili powzięcia wiadomości o odrzuceniu spadku, lecz nie później niż przed upływem 3 lat od odrzucenia spadku.

Istotne jest, aby w chwili odrzucenia spadku dłużnik był już niewypłacalny. Konieczne jest zatem udowodnienie, że majątek dłużnika nie wystarcza na spłacenie jego wierzytelności, a na skutek złożonego przez dłużnika oświadczenia (o odrzuceniu spadku) nie może on także dochodzić swych należności ze spadku. Gdyby spadek został przyjęty, wierzyciel miałby z czego dokonać egzekucji.

Jeśli dojdzie do uznania bezskuteczności oświadczenia spadkobiercy, wówczas odrzucenie spadku staje się bezskuteczne wobec konkretnego wierzyciela, ale nie podważa to porządku dziedziczenia wynikającego z odrzucenia spadku. Z drugiej strony ingeruje w tę sferę, pozbawiając faktycznego spadkobiercę niektórych praw, które ten nabył w wyniku dziedziczenia.


Odrzucenie spadku przez zadłużonego spadkobiercę może zostać zakwestionowane.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.