Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Duży zapis potraktowany jak powołanie do całego spadku
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Duży zapis potraktowany jak powołanie do całego spadku

Gazeta Podatkowa nr 92 (1654) z dnia 18.11.2019
Dawid Szwarc

W testamencie mama uczyniła duży zapis na rzecz swojego męża. Formalnie do spadku powołała nas, trójkę swoich dzieci. Każdemu przypadło po 1/3 spadku. Zapis na rzecz męża jest tak duży w stosunku do wartości spadku, że to zapisobierca otrzyma zdecydowanie większą część majątku niż spadkobiercy. Czy jest to zgodne z prawem?

TAK. Co do zgodności z prawem zamieszczenia w testamencie tak dużego zapisu, trzeba pamiętać o wolności testowania. Spadkodawca ma bowiem prawo przekazać swój majątek dowolnej osobie, nie musi tego z nikim konsultować. Skoro zatem może np. cały spadek zapisać obcej osobie spoza rodziny, to tym bardziej ma prawo uczynić zapis spadkowy o dużej wartości.

Nie można wykluczyć sytuacji, że zapisobierca otrzyma zapis o wartości większej niż udział każdego ze spadkobierców. Może się tak zdarzyć, zwłaszcza w przypadku gdy testament był sporządzony wiele lat wcześniej, gdy udział zapisu w stosunku do wartości całego spadku był wtedy mniejszy (bo składniki majątku spadkodawcy były znaczne, a dopiero później zostały uszczuplone).

W skrajnych przypadkach może dojść do tego, że w zasadzie poza przedmiotem zapisu nie ma innych składników w masie spadkowej. Nawet wtedy nie można uznać zapisu za "nieważny". Jednak dopuszcza się dokonanie specjalnej interpretacji postanowień takiego testamentu. W myśl przepisów, jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiercę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Gdyby natomiast takie rozrządzenie testamentowe (tj. wspomniany zapis) zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów. Tak wynika z art. 961 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145).

Aby zatem doszło do takiej zmiany, muszą być spełnione dwa warunki - pierwszy dotyczy relacji wartości zapisu do wartości całego spadku (zapis musi niemal pochłaniać wartość spadku), po drugie - muszą pojawić się wątpliwości, które niejako nakazują przyjąć, że zapisobierca jest w rzeczywistości spadkobiercą.


W wyjątkowych przypadkach osoba, która otrzymała duży zapis testamentowy, może być uznana za spadkobiercę.


Gdyby doszło do wspomnianej zmiany i uznania, że to mąż zmarłej jest spadkobiercą, dzieci (jako osoby niepowołane do spadku) miałyby prawo dochodzić od spadkobiercy należnego im zachowku (o ile nie otrzymały go za życia spadkodawcy, np. w postaci darowizny uczynionej na ich rzecz).

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.