Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Prawnik radzi  »  Spadki i darowizny  »   Spadek dla dziecka wyłączony spod zarządu rodziców
POLECAMY
P R E N U M E R A T A
www.gazetapodatkowa.gofin.pl
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Spadek dla dziecka wyłączony spod zarządu rodziców

Gazeta Podatkowa nr 39 (1601) z dnia 16.05.2019
Dawid Szwarc

Mój teść spisał testament, w którym przekazał działkę budowlaną na rzecz naszego syna. Jednocześnie znalazł się w nim zapis, że działka, do czasu osiągnięcia przez syna pełnoletności, ma być zarządzana przez osobę wskazaną przez sąd, a nie przez nas, rodziców. Czy taki zapis jest zgodny z prawem, skoro ja i mąż mamy pełnię praw rodzicielskich nad synem?

TAK, jest to zgodne z prawem. Wątpliwości Czytelniczki są uzasadnione o tyle, że to właśnie rodzice sprawują władzę rodzicielską nad swoimi małoletnimi dziećmi. Jedną ze składowych tej władzy jest wykonywanie zarządu nad majątkiem dziecka. Niepełnoletnie dziecko nie posiada bowiem pełnej zdolności do czynności prawnych. Z wiekiem, tj. po ukończeniu 13. roku życia, uzyskuje ono częściową zdolność i bardzo ograniczone prawo do podejmowania decyzji odnośnie swojego majątku, a pełną dopiero z chwilą uzyskania pełnoletności.

Od tej zasady przewiduje się pewne wyjątki. Jeden z nich dotyczy spraw spadkowych, a także darowizny. W myśl przepisów w umowie darowizny albo w testamencie można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku z tytułu darowizny lub testamentu nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców. Tak wynika z art. 102 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz. U. z 2017 r. poz. 682 ze zm.). W takiej sytuacji, gdy darczyńca lub spadkodawca nie wyznaczył zarządcy, zarząd sprawuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy. Z opisu sprawy wynika, że teść Czytelniczki świadomie nie powołuje zarządcy, co oznacza, że sprawą tego składnika majątku dziecka zajmować się będzie kurator.


Spadkodawca może postanowić w testamencie, że przekazany małoletniemu dziecku składnik majątku nie będzie podlegał zarządowi rodziców.


Skorzystanie przez spadkodawcę (darczyńcę) z omawianego uprawnienia nie wymaga żadnego uzasadnienia, tj. wykazywania, że w życiu rodziców dziecka doszło do jakichś szczególnych zdarzeń (np. że rodzice nie wykonują należycie zarządu nad innymi składnikami majątku dziecka). Należy zauważyć, że mimo zamieszczenia omawianego zapisu, to dziecko może objąć zarząd nad przekazanym składnikiem majątku (a nie wskazany w testamencie czy wyznaczony przez sąd zarządca). Stanie się tak, jeśli do nabycia spadku dojdzie wtedy, gdy dziecko będzie już pełnoletnie.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Spadki i darowizny - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.